Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
boks3Walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie. Znajdował się on w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i czasem kończyły się śmiercią. Walki te, toczone z minimalną ilością reguł, niewiele miały wspólnego z boksem − sportem, jaki narodził się w 1719 roku w Anglii. Wówczas to James Figg, uznawany za pierwszego w historii mistrza Anglii, założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu. Walczący nie nosili rękawic i zadawali ciosy dopóki któryś z nich nie został znokautowany lub opadł z sił. Jack Broughton, który w 1730 roku zastąpił Figga, przez 18 lat zachował mistrzowski tytuł i jako pierwszy skodyfikował podstawy zasad tego sportu. Wstrząśnięty śmiercią na ringu jednego ze swych przeciwników, George'a Stevensona, sformułował i wprowadził w życie zbiór zasad znany jako Broughton's Rules, które w I połowie XIX wieku zostały zastąpione przez London Prize Ring Rules. 
Mieszkaniec naszej miejscowości, Mateusz Rudnicki,  jest uczniem klasy maturalnej  Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie Małp. Sport w rodzinie Rudnickich towarzyszy nie tylko Mateuszowi. Wcześniej przez wiele lat odnosiła spore sukcesy jego siostra Magda. Jej pasją była dyscyplina „Karate Tradycyjne”. Obecnie  już nie uczestniczy w zawodach. Mateusz również , gdy jeszcze miał 8 lat rozpoczął przygodę ze sportem trenując karate. Zapewne pewien wpływ na to miała jego siostra. W nieco późniejszym czasie zainspirowała go nieco inna dyscyplina „Kickboxing”. Jednak  mając lat 14 zapisał się do Rzeszowskiego Klubu Bokserskiego „Wisłok” i tam trenuje do tej pory boks amatorski. Do dziś stoczył już 56 walk odnosząc 44 zwycięstwa i 12 porażek. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich turniejów w tym tytułu Wicemistrza Polski  Juniorów podczas XXIII Mistrzostw Polski Juniorów – Kraków 2016.
Kolejny sukces Mateusz odniósł podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Bokserskiego jakim był Turniej o Puchar Burmistrza Boguchwały, gdzie zwyciężył w kategorii seniorskiej. Była to pierwsza walka młodego pięściarza w nowej dla niego kategorii wiekowej.  W turnieju rywalizowało 64 zawodników z 21 klubów z Polski i Słowacji. Walki odbyły się we wszystkich kategoriach wiekowych i wagowych. Co ciekawe odbyły się również dwie walki kobiece. Turniej stał na wysokim poziomie, a zdobycie tytułu Najlepszego Seniora było dla Klubu RKB „Wisłok” jak i Mateusza dużym sukcesem. Po Turnieju Mateusz powiedział: Zwycięstwo w Boguchwale jest dla mnie cenne tym bardziej, że to moja pierwsza walka w nowej kategorii wiekowej. Walka z dużo starszym zawodnikiem  wiele mnie nauczyła, a tytuł najlepszego zawodnika jest moim udanym debiutem seniorskim. Do tej walki podchodziłem ze spokojem i koncentracją, ale jak do każdej walki bojowo.
Turniej w Boguchwale charakteryzują się świetną organizacją. Jak co roku publiczność licznie uczestniczyła w tym wydarzeniu, a transmisja walk online i wysoki poziom sportowy dodatkowo podniosły rangę wydarzenia.
Z naszej strony życzymy Mateuszowi samych sukcesów w życiu prywatnym i sportowym. Życzymy zdrowia, zdania matury i samych zwycięstw na ringu. Powodzenia!
Źródło: Ziemia Głogowska oraz wywiad.
Poniżej kilka fotek z występów Mateusza oraz filmik. Na filmie walka Mateusza jest w zakresie 5:33 – 5:44 a wywiad 6:16 – 6:24
boks1boks2boks5boks4boks6boks7boks8boks9boks10

Kalendarz

Sonda