Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
chorzysci4Mija już 2 lata od ostatniej publikacji na temat naszego Męskiego Chóru „Gloria”. Ostatnio panowie znowu dali o sobie znać.  W rozgłośni Katolickiego Radia VIA słychać było gratulacje składane przez Burmistrza Głogowa Małopolskiego pana Pawła Baja za godne reprezentowanie naszej gminy.
 
26 stycznia br. w Domu Kultury w Ulanowie odbyło się chóralne śpiewanie podczas IV Bielinieckiego Festiwalu Kolęd. Był to przegląd chórów z wielu regionów Polski. Naszą gminę reprezentował chór męski „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej wraz z dyrygentem Anną Ginalską, na co dzień działający przy MGDK w Głogowie Młp.
Do udziału w festiwalu, którego celem jest prezentacja twórczości artystycznej chórów amatorskich oraz integracja amatorskiego ruchu artystycznego, zakwalifikowało się siedem chórów z czterech regionów Polski: „Canon” z Białobrzegów (po raz trzeci z rzędu), „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej, Ulanowski z Ulanowa, Seniora „Niezastąpieni” z  Domu Kultury w Włoszczowie, „Chorus  Familiaris” z  Woli Baranowskiej, „Cantate  Deo”  z  parafii  pw. Marii Magdaleny w Biłgoraju i zespół  „Jargocianie” z Jarocina. 
Jury w składzie Agnieszka Kamińska, ks. Adrian Kalek i Janusz  Kutyła postanowiło przyznać pierwszą nagrodę chórowi „Chorus Familiaris”, drugą -  „Canon”, a trzecią - „Glorii”. Wszyscy uczestnicy Bielinieckiego Festiwalu Kolęd otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy, a zwycięzcy i wyróżnieni - nagrody  finansowe. W finale chórzyści wraz z publicznością zaśpiewali kolędę ,,Bóg się rodzi’’.
chorzysci1chorzysci3chorzysci2
wi9Końcem grudnia 2019 r. W Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim  zostało zorganizowane spotkanie opłatkowe dla najbardziej potrzebujących osób z Gminy Głogów Młp. Między innymi uczestnikami byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Wysokiej Głogowskiej. Spotkanie było zainspirowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie z panią dyrektor Mariolą Kot. Życzenia świąteczne uczestnicy mogli usłyszeć od Biskupa Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby oraz Burmistrza Głogowa pana Pawła Baja.
Całą uroczystość uświetnił swoim śpiewem Męski Chór „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej, za co dostał gromkie brawa oraz  podziękowania  od pani Dyrektor, Biskupa i Burmistrza. Był to też pierwszy, publiczny występ chóru z nową panią dyrygent Anną Ginalską, która objęła tę funkcję od września 2019 r.
wi1wi2wi3wi4wi6wi7wi8wi10
cz6W niedzielę 4 sierpnia 2019 r. rano z placu Farnego w radosnej atmosferze – pod hasłem „Musimy być mocni” – ruszyła 42. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w której to znalazło się wielu uczestników z naszej miejscowości Wysoka Głogowska.  
Na czele pielgrzymki stanęli Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki; Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa oraz posłowie PiS: Wojciech Buczak i Krystyna Wróblewska, którzy przeszli kilkadziesiąt metrów z pątnikami. Pielgrzymkę poprzedziła poranna msza święta na placu Farnym, której przewodniczył Jan Wątroba, biskup rzeszowski.
Podczas 10-dniowej wędrówki 1400 uczestników pielgrzymki podzielonych na 13 grup pokonało około 300 km – średnio 28 km na dzień. Pielgrzymom przewodził bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.
W 3 dniu Pielgrzymki w miejscowości Jamy odbyło się Nabożeństwo za Ojczyznę. Oprawę śpiewu tej mszy stanowił Męski Chór "Gloria" z Wysokiej Głogowskiej, gdzie do pielgrzymujących chórzystów dołączyła reszta, wraz z panią dyrygent Karoliną Potoczną. Po ceremonii Biskup Jan Wątroba osobiście złożył gratulacje  naszym panom i pani dyrygent.
cz1cz2cz3cz4cz5cz7cz8
karolinaMimo, że to sami mężczyźni, pracy z nimi podjęła się kobieta. Kim ona jest?
Karolina Potoczna – Urodzona 11 grudnia 1994r. Muzyka towarzyszyła jej od najmłodszych lat, już w wieku 4 lat zaczęła brać udział w różnych konkursach wokalnych. W wieku 13 lat rozpoczęła samodzielną naukę gry na skrzypcach, którą doskonali do dnia dzisiejszego. W 2010 roku wstąpiła do kapeli ludowej Warzanie z rodzinnej miejscowości Wara. Podjęła studia w 2013 r. na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, które ukończyła w 2018 roku stopniem magistra sztuki. Podczas studiów swoją pasję do dyrygowania rozwijała pod okiem Pani dr Anny Marek- Kamińskiej. Jako student występowała w wielu koncertach w kraju i zagranicą  ( Niemcy, Austria, Węgry, Ukraina, Łotwa, Bułgaria ) oraz brała udział w różnych warsztatach wokalnych. Jako członek studenckiego koła dyrygenckiego współtworzyła różne inicjatywy oraz projekty. W 2016 roku była członkiem Chóru Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Od 3 lat jest dyrygentem chóru Rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia, z którym występuje na comiesięcznych Wieczorach Uwielbienia w Kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie oraz na corocznym Ogólnopolskim Festiwalu Wiary odbywającym się na Podpromiu w Rzeszowie. Pracowała jako instruktor zespołów wokalnych w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim oraz była dyrygentem męskiego chóru Gloria z Wysokiej Głogowskiej. 
Obecnie jest członkiem zespołu wokalnego Unanime z Rzeszowa, również odtwórcą ról w Rzeszowskim Teatrze Muzycznym Olimpia.  Pracuje jako rytmik w przedszkolach na terenie Rzeszowa.
Z chórem "Gloria" pracowała od września 2018 r. do końca czerwca 2019 r.  
ch30Jak już zapewne wielu zdołało zaobserwować, że zakładka z aktualnościami chóralnymi od jakiegoś czasu zamilkła. Wynika to z tego, że nie docierają do mnie informacje od kiedy wystąpiłem z czynnego członkowstwa w chórze.  Z tego co wiem, to nastąpiła  rezygnacja  dyrygenta Mirosława Szpyrki z prowadzenie zajęć w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp. a zarazem także prowadzenia Męskiego Chóru „Gloria”. Rezygnacja nastąpiła przed wakacjami 2017r. Okres wakacyjny dla chóru, to pewne „Vacatio Legis” w oczekiwaniu na nowego dyrygenta.
Od września 2017r. chórzyści zaczynają ćwiczyć z nowym opiekunem panem Wojciechem Markiem, który podjął się tej pracy. Pan Wojtek jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej, jego ulubionym instrumentem jest klarnet. Oprócz pracy z chórem prowadzi również Gminną Orkiestrę Dętą, Zespół Muzyczny „Hanka” oraz zajęcia z młodzieżą. Pierwszy występ z chórem „Gloria” zaprezentował podczas mszy świętej odpustowej w drugą niedzielę października. Pan Wojtek również wystąpił na scenie w Domu Ludowym z zespołem Hanka podczas Dnia Seniora w Wysokiej Głogowskiej. 
Próby chóru odbywają się w każdy piątek o godz. 18:30 w salce katechetycznej przy kościele. Chór liczy obecnie ok. 20 osób. Dyrygent zachęca do wstępowania w szeregi chóru. 
jubleusz1Niedziela 23  października  2016 r. była dniem świętowania Jubileuszu 15-lecia  Męskiego Chóru „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej
Chór rozpoczął obchody o godz. 16:00  uczestnictwem   Mszy św. W kościele parafialnym  Matki Bożej Różańcowej.
Po mszy św. chór wystąpił z koncertem, wykonując pieśni kościelne, patriotyczne i ludowe.
Po koncercie, zaproszeni goście, członkowie rodzin chórzystów oraz sympatycy spotkali się w Domu Ludowym na dalszej części uroczystości.
Na wstępie powitał wszystkich zebranych dyrygent chóru Mirosław Szpyrka. Podziękował także chórzystom i ich rodzinom za wyrozumiałość i zaangażowanie związane z dotychczasową  działalnością chóru. Z podziękowaniami dla chórzystów,  dyrektora  MGDK w Głogowie, przedstawiciela Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, przewodniczącego Rady Miejskiej w Głogowie, proboszcza parafii, dyrektor ZS w Wysokiej, pani sołtys wystąpił prezes chóru Tadeusz Pietrucha. 
Po wystąpieniach ze strony chórzystów słowa gratulacyjne oraz podziękowania składali: 
1. Dyrektor MGDK w Głogowie – Dariusz Lewandowski-Socha, który podziękował chórzystom oraz wręczył pamiątkowy grawerton z podziękowaniami i gratulacjami od burmistrza Głogowa Pawła Baja
2. Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie  - Aleksander Jurek,  który podziękował w imieniu Rady i wręczył duży bukiet kwiatów.
3. V-ce Przewodnicząca  Rady Miejskiej – Maria Drzał 
4. Sołtys sołectwa Wysoka – Zofia Tracz
5. Przedstawicielka ZCHiO w Rzeszowie, która pogratulowała oraz odznaczyła najbardziej aktywnych  chórzystów brązowymi i srebrnymi odznakami ZCHiO.
W programie obchodów 15 – lecia  chórzyści mają jeszcze wyjazd z rodzinami na wspólną, kilkudniowa wycieczkę. 
 
chr1W piątek 16 października br. w Wysokiej Głog. odbyły się uroczystości upamiętniające 31. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana „Solidarności”. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Wysokiej Głogowskiej.
Następnie, zaproszeni goście wśród których znaleźli się m.in. Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Wojciech Buczak, Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Mieczysław Miazga, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksander Bobko, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz, złożyli wieńce przy pomniku JP II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W dzień wspomnienia bł. ks. Jerzego, miał miejsce występ chóru „Gloria”, który wykonał trzy podniosłe pieśni: „Rota”, „Polonez Katyński” oraz „Modlitwa o pokój”. Uczniowie klas 2 i 3 Gimnazjum z Wysokiej Głogowskiej zaprezentowali inscenizację pt. „Zło dobrem zwyciężaj” - poświęconą pamięci księdza, który jest symbolem walki o wolność.
 
chr2Chór "Gloria" czyni następne przygotowania do koncertów patriotycznych. Pierwszy odbędzie się 11 listopada w Domu Kultury w Głogowie Małopolskim z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowywane pieśni to:
  1. Rota
  2. Mazurek Dąbrowskiego
  3. Nie masz nad żołnierza
  4. Bogurodzica
  5. Polonez Katyński

Natomiast 15 listopada z nieco innym repertuarem chórzyści  wystąpią w Bratkowicach. 

W imieniu chóru zapraszam na w/w koncerty. Dokładne miejsce i czas rozpoczęcia podam później.

l11"Bogu na chwałę, ludziom na użytek" - pod takim hasłem 3,5 tys. muzyków zagrało i zaśpiewało w Licheniu. Odbył się tam VI Ogólnopolski Zlot Chórów i orkiestr.

80 orkiestr i ponad 40 chórów z całej Polski wystąpiło na schodach licheńskiej bazyliki, by oddać hołd Janowi Pawłowi II.
W zlocie wzięli udział muzycy zrzeszeni w Krajowym Związku Chórów i Orkiestr i w Ochotniczych Strażach Pożarnych.
3,5 tysięcznym zespołem pokierował Marian Chmielewski. Jak podkreślał muzykowanie w tak ogromnym składzie, to prawdziwe wyzwanie.
Zdaniem księdza profesora Kazimierza Szymonika amatorskie zespoły grające w małych miejscowościach to ważny element kultywowania tradycji.
Księża podkreślali też: "Muzyk powinien swoim dźwiękiem służyć Bogu, przybliżając świat do Niego". Kolejna szansa za dwa lata.

 

Pierwszy Zlot Chórów i Orkiestr, który odbył się w 2005 r. spotkał się z dużym uznaniem. Zorganizowany został z okazji rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Już dwa lata później – w 2007 r. w zlocie wzięło udział 60 chórów i 40 orkiestr. Duże zainteresowanie było także w 2009 r. – w koncercie uczestniczyło ponad dwa tysiące wykonawców. Najwięcej uczestników miał  zjazd w 2011 roku, który 4 lata temu, zgromadził ponad 5 tysięcy muzyków.

Zdjęcia w galerii.

Kalendarz

Sonda