Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
zastOd ponad pół roku od wyborów samorządowych Urząd Miejski w Głogowie Małopolskim był bez wiceburmistrza. Wszystkie obowiązki spadały na głowę ratusza Burmistrza Pawła Baja. Zapewne posiłkował się w tym okresie osobą sekretarza oraz kierownictwa poszczególnych komórek organizacyjnych. Nie był to zapewne okres łatwy , gdyż przez kraj przetoczyła się fala strajków nauczycieli a samorządy musiały się z tym poradzić. Tym bardziej, że to był okres egzaminów i matur. W poprzedniej kadencji „Oświata” należała do zastępcy burmistrza.
Tak więc od 1 maja br. Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj powołał swojego zastępcę.  Jest nim Piotr Niedziela.
Piotr Niedziela urodził się 2 kwietnia 1978 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Na podstawie egzaminu zawodowego zdanego przed Komisją Egzaminacyjną Oddziału Podkarpackiego w Rzeszowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, otrzymał certyfikat księgowego. Od 2004 roku zawodowo związany z administracją skarbową. Do 2014 roku pracował w Dziale Podatku od Towarów i Usług oraz w Dziale Nadzoru nad Urzędami Skarbowymi przy Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Do 2015 roku pełnił funkcję trenera wewnętrznego Krajowej Szkoły Skarbowości z zakresu podatku od towarów i usług. Do 2019 roku pracował w Dziale Egzekucji Administracyjnej Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie – poinformował głogowski Urząd Gminy.
Nowy zastępca burmistrza Głogowa Małopolskiego sprawuje bezpośredni nadzór nad pracą Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej, Referatu Sportu i Rekreacji, nad geodezją oraz strażą miejską.
źródło: glogow-mlp.pl
Korzystając z okazji, chciałem państwa poinformować, że Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj podpisał umowę ze starostą rzeszowskim na budowę pięciu odcinków chodników przy drogach powiatowych. Gmina przekaże na ten cel 600 tysięcy złotych. Drugie tyle dołoży starosta. W ramach tej umowy będzie  budowany odcinek chodnika w Wysokiej Głogowskiej w kierunku leśniczówki. Nie jest jeszcze określone na jakiej długości. 

do2Po uzyskaniu kilku fotografii, chciałem państwa zaciekawić jak zmieniał się Dom Ludowy w Wysokiej Głogowskiej na przestrzeni lat.
Niedługo jak na te czasy, bo zaledwie 9 lat po zakończeniu II Wojny Światowej w roku 1954 zakończono budowę DL w naszej miejscowości. Była to jedna z pierwszych inicjatyw wspieranych przez ówczesne władze komunistyczne inwestycja kulturalna, przy dużym udziale społeczeństwa w ramach tzw. czynów społecznych. Ludność miejscowa inicjowała, pomagała w projektowaniu, zdobywaniu materiałów budowlanych i w dużej mierze udziału w samej budowie, bez żadnej gratyfikacji finansowej.
DL wybudowano głównie z materiałów pochodzących z rozbiórki podworskiej stajni i spichlerza mieszczącej się na terenie dworskim. Obecnie Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej. W projekcie zaplanowano dużą salę zebrań z podwyższoną sceną teatralną, oraz inne pomieszczenia. W zamyśle było także by uczniowie szkoły podstawowej mogli korzystać z pomieszczeń do ćwiczeń wychowania fizycznego, występów artystycznych i tanecznych. 
W kolejnych latach budynek był ciągle rozbudowywany i dostosowany do potrzeb społeczeństwa. Dobudowano małą salę taneczną wraz ze zmiana zadaszenia, wygospodarowano pomieszczenie na kuchnię i sanitariaty. Budynek ocieplono. Zarówno budynek Domu ludowego jak i jego otoczenie ciągle zmienia swoje oblicze poprzez nowe budowle (podłoga taneczna, plac zabaw) i remonty. Przez dłuższy okres w budynku mieściła się Biblioteka Publiczna i placówka Urzędu Pocztowego.  Z biegiem lat bywały też placówki handlowe a obecnie znajduje się tam Punkt Apteczny i Gabinet Rehabilitacji. Pomieszczenia są często wynajmowane pod wszelakiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Na obecny rok jest planowany dalszy remont ze środków funduszu sołeckiego, tym razem zaplecza kuchni.
Na pierwszym zdjęciu, za plecami uczniów dawne kontury Domu Ludowego.
do1do3do4do5do6do7do8do9do10do11do12do13do14do15do17do18do19do20do22do23do24do25do26do27
asfalt3Zamieszczony w aktualnościach ostatni artykuł o wypadku drogowym, utwierdził mnie w przekonaniu, że strona internetowa, którą się zajmuję powinna nadal istnieć, ponieważ jest jej duże zainteresowanie. W ciągu niecałych 24 godzin ponad 2200 odsłon tego artykułu, daje mi satysfakcję, że nie administruję tej strony tylko dla siebie. Tak więc jeszcze przez jakiś czas będę się dzielił z Państwem ciekawymi wiadomościami i spostrzeżeniami.
W ostatnim czasie w Wysokiej Głogowskiej można było zauważyć kilka ciekawych wydarzeń. Na drogach gminnych rozpoczęto remonty cząstkowe nawierzchni asfaltowych w ramach Gminnego Programu Asfaltowania Dróg Lokalnych. W naszym sołectwie program ten objął ulicę Polną i Słoneczną, gdzie wyasfaltowano odcinki po ok. 200 mb. na obu ulicach. Prace wykonywane były przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DĘBICA.
asfalt1asfalt2asfalt4asfalt5
W ostatnim czasie Ochotnicza Straż Pożarna z Wysokiej Głogowskiej niemal codziennie wyjeżdża do pożarów traw. Na zdjęciach jedna z takich akcji;
pozar1pozar2pozar3
 Wypalanie traw szkodzi - od lat alarmują ekolodzy, naukowcy, strażacy, a mimo to wiosną i jesienią każdego roku słyszymy o licznych pożarach łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk. Osoby wypalające trawy nie zdają sobie sprawy, że ich działanie może doprowadzić do gwałtownego pożaru, który przenosi się na lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze.
Wypalanie traw, poza tym że to niechlubna praktyka, jest również niedozwolone. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności – katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat.
W ubiegły wtorek po raz pierwszy po wyborach Sołtysa i Rady Sołeckiej odbyło się spotkanie. Wiele dyskutowano na temat braku realizacji inwestycji zaplanowanych w ubiegłym 2018 r. takich jak asfaltowanie ul. Polnej i dwóch łączników. Od Radnych Rady Miejskiej nie otrzymaliśmy informacji wyjaśniającej ten temat. Pani Radna Maria Drzał poinformowała jedynie, że rewitalizacja szkolnego parku wypadła z realizacji na wskutek blokady Konserwatora Zabytków. Dyskutowano na jeszcze inne tematy związane z nadaniem nazw ulic. W dyskusji stwierdzono, że Program Asfaltowania Dróg Gminnych obejmuje zbyt małe odcinki w stosunku do oczekiwań mieszkańców.
Na stronie jest zamieszczona anonimowa Sonda na temat najbardziej potrzebnych inwestycji w Wysokiej. Zachęcam do oddania głosu, który da nam obraz najbardziej piorytetowych inwestycji.
wypadek5Dzisiaj tj. 26.04.2019 r. ok. godziny 15:30 na drodze powiatowej biegnącej przez naszą miejscowość Wysoką Głogowską, w okolicach numerów domu 275, wydarzył się groźny wypadek samochodowy. Czołowe zderzenie dwóch samochodów osobowych. Na jadącą prawidłowo rodzinę z Janowa Lubelskiego (dwie kobiety i małe dziecko) od strony Głogowa Małopolskiego w kierunku Jasionki samochodem marki Skoda najechał i uderzył z impetem w przednią lewą stronę Skody samochód marki Nissan, którego kierowcą był prawdopodobnie mieszkaniec naszej miejscowości jadący ze swoja matką. W wyniku zderzenia samochód Nissan obrócił się i wpadł do rowu. Pasażerka Nissana została dość poważnie ranna w głowę i zabrana do szpitala. Została zakleszczona w tym samochodzie. Aby ją wydostać strażacy musieli odciąć dach. Samochód do kasacji. Kierującej samochodem Skody wystrzeliła poduszka powietrzna w wyniku czego doznała niewielkiego urazu ręki. Pasażerka jadąca z tyłu z dzieckiem doznała niewielkiego stłuczenia głowy. Dziecku nic się nie stało poza urazem psychicznym.
Na miejsce zdarzenie szybko zjawiły się służby ratunkowe; Straż pożarna z Wysokiej i Rzeszowa, Policja, i Pogotowie Ratunkowe. Droga powiatowa przez około 4 godziny była zablokowana. Ruch odbywał się przez ulicę Słoneczną. 
To nie pierwszy wypadek na terenie naszej miejscowości. Apelujemy o rozważną jazdę po nowej nawierzchni, która kusi kierowców do szybszej jazdy. Przez miejscowość obowiązuje szybkość 50 km/godz. Niedopuszczalna jest też jazda pod wpływem alkoholu i innych używek niedozwolonych podczas prowadzenia pojazdów. 
wypadek1wypadek2wypadek3wypadek4wypadek6wypadek7
wa4Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne  Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie.
Poprzedzający Wielkanoc tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne.
Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Zapowiada ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Jednocześnie słychać kanonadę ze strzelb, petard, armatek i moździerzy, a cały ten harmider ma budzić świat do życia. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.
376
Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych. Do najbardziej popularnych w naszym regionie to: Śniadanie wielkanocne, pisanki, święconka, śmigus-dungus.   W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się jajkiem i „święconką” z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów. 
wa1wa2wa3wa5
Życzenia Wielkanocne wraz z tą melodią przesyłam mieszkańcom naszej miejscowości a także wszystkim odwiedzającym stronę rodakom w kraju i za granicą
Wszystkiego Najlepszego!!! 
Administrator Mieczysław
boiskosk2Od kilku już lat uczniowie, pani dyrektor oraz  nauczyciele wychowania fizycznego czynili starania o poprawę nawierzchni, usunięcia pni drzew i ogólną estetykę boiska sportowego do piłki nożnej przy Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej od strony północno wschodniej. Starania zapewne doczekają się realizacji ponieważ Burmistrz Głogowa Młp. ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania i innych boisk w Głogowie i na Budach Głog.
Oferty na wykonanie tych zadań należy składać w Urzędzie Miejskim w Głogowie Młp., 36-060 Głogów Młp. ul. Rynek 1 (sekretariat,  pok. nr 1), w terminie do dnia 03.04.2019 r. do godziny 10.00.
Boisko w Wysokiej Głogowskiej (trawiaste) - zakres zadania inwestycyjnego będzie
polegał na poprawie murawy poprzez areacje, piaskowanie, wałowanie i dosianie
trawy (z podstawowym przeznaczeniem do piłki nożnej) przy Zespole Szkół w
Wysokiej Głogowskiej o wymiarach dł. 65 m x szer. 23,5 m.
Zakres prac obejmuje:
­ rekultywacja murawy boiska
­ zakup i montaż 2 bramek
­ zakup i montaż wiaty rowerowej na 24 stanowiska
­ zakup i montaż 2 betonowych koszy na śmieci
­ zakup i montaż piłko chwytów od strony drogi publicznej.
 
W zakresie prac nie widać usytuowania kilku ławek, które przydałyby się zapewne dla nauczycieli i widzów. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenie zostanie zauważone.
boiskosk1boiskosk3
 
os1Ostatnio mieliśmy okazję rodzinnego spotkania się z o. Seriuszem i porozmawiania o jego posłudze kapłańskiej, o jego twórczości poetyckiej i o różnych tematach związanych z Wysoką Głogowską i jej mieszkańcach. Dziękujemy za odwiedziny i Błogosławieństwo. 
 
Co mówi o sobie:
Pragnieniem moim jest, aby poezja, którą prezentuję, niosła radość i nadzieję. W swych wierszach podejmuję tematy bliskie człowiekowi: życie, przyjaźń, miłość, starość, przemijanie, piękno i uroki przyrody, relacje do Boga i ludzi… Nie piszę do szuflady, mam bowiem wdzięcznych słuchaczy, którymi są pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Oprócz oficjalnych wieczorków poetyckich, w których uczestniczą różni słuchacze, spotykamy się w małych grupkach na salach szpitalnych, aby choć przez chwilę oderwać się od tego, co trudne – od choroby i cierpienia. Mam nadzieję, że te chwile z poezją są dla Nich odskocznią od szarzyzny dnia codziennego.
 
Moim zamiarem – obok posługi duchowej – jako kapelana, jest tzw. „terapia przez poezję”. Obserwując reakcje Pacjentów, widzę tego efekty: radość, uśmiech, łzy wzruszenia – to mnie bardzo cieszy i motywuje do dalszej twórczości.
 
o. Sergiusz Ślęzak
 
os2Na okoliczność  100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości chciałem zaprezentować Jego wiersz, który wydał jeszcze w poprzednim roku z tej okazji.
 
Matczynej ucz nas miłości…!
 
Ziemio ojczysta, ziemio nasza, na niej jam zrodzon, na niej ja wzrastam…
Tu na tej ziemi, co zwie się Polską, są piękne zielenią i serc miłością wioski i miasta…
Z pokoleń trudu złożonego na ołtarzu Ojczyzny i  przodków naszych przelanej krwi…
Po wielu bojach, okupionych ofiarą życia, otworzyły się dla nas wolności drzwi…!
 
Kocham Ojczyznę jak Matkę moją,
noszę w mym sercu Jej radości, bóle i troski …
Niech w Niej zagości to, co szlachetne, wielkie i piękne…
A nas ogarnie zgoda, miłość i pokój boski!
Królowo Polski, weź Ją – jeszcze raz Cię proszę – w obronę Twoją…
Dziękuję Ci, o Matko nasza, Ty ciągle radujesz swą troską i matczyną miłością duszę moją…
 
Polsko – Ukochana Ojczyzno ma, tyle razy krwawiłaś…
Wróg wytaczał polską krew – lecz nie skonałaś, znów ożyłaś…
Bóg wyciągnął swoją prawicę, dotykając Twego serca, uzdrowił Cię!
Ponad niebem pojawił się orzeł biały i woła: Kto żyw na barykady!
Polacy do broni! Sztandar powiewa biało – czerwony!
Porzućcie już zwady i spory, nie kalajcie się szukaniem zdrady!
 
Z pokoleń trudu, przodków krwi, rodzi się w
naszych sercach zryw nadziei…
Chcę więc  porzucić smutek, który ogarniał mą duszę…
Pragnę bronić Jej wolności nie dlatego, że muszę,
lecz z miłości do Niej niejedną kopię  jeszcze nie raz skruszę…
Ojczyzno nasza Ukochana – ucz nas miłości matczynej…
Nie tylko pięknymi słowami, które sławią wielkość Twoją,
lecz patriotyzmem, trudem poświęcenia – bohaterskim czynem!
 
o. Sergiusz Ślęzak
 
os3Pacjęci z Świętokrzyskiego Centrum Onkologi bardzo ciepło się o o. Sergiuszu wyrażają. Oto przykłady zaczerpnięte z Księgi Gości Jego strony internetowej Kącika Poetyckiego;
O.Sergiuszu bardzo dziękuję za wspaniałą twórczość poetycką o tematyce najpiękniejszej i najważniejszej a mianowicie o nadziei i miłości wszechobecnego Boga.Szczególnie bliski mojemu sercu jest wiersz pt.Wypełnij serce me…,gdzie odnosi się do promienistej Hostii,przed którą możemy się modlić i jeszczę głębiej odczuwać obecność Boga i realnie Ją widzieć w Kaplicy ŚCO. Dziękuję i życzę dalszego natchnienia .
Krystyna; Ojcze Sergiuszu , nie wyobrażam sobie , żeby mogło zabraknąć Cię w ŚCO. Jesteś duchową ostoją tej lecznicy. Wnosisz w codzienne szpitalne bytowanie pacjentów życia radość i wiarę. Wskrzeszasz nadzieję w uzdrowienie. Piękne deklamacje wierszy, których jesteś autorem, wykonujesz z aktorskim pietyzmem. Są one uzupełnieniem medycznej terapii. A popołudniowa Eucharystia celebrowana przez Ciebie, będąca misterium kunsztu kapłańskiego jest podziękowaniem za przeżyty dzień i prośbą o kolejne z Bożą i Twoją pomocą. Po wyjściu ze szpitala, przybywając na kontrolną wizytę lekarską, nie sposób nie odwiedzić Ciebie, by osobiście powiedzieć Ci- DZIĘKUJĘ. Otrzymawszy Twoje błogosławieństwo, czuje się zdrowszym i umocnionym w wierze. Jesteś, Ojcze, Bożym poetą i wysłannikiem Nieba. Wskazujesz, jak wielkie jest miłosierdzie Boga, a życie nasze to skarb Jego łaski. Łaknącvm literackiej ,, poemy”o Bogu i bajkowej krainie marzeń dajesz możliwość kontemplacji tejże w Kąciku poetyckim. Dziękuje, dziękuje…! Z wyrazami serdeczności i wdzięczności- KR.
 
Zachęcam do odwiedzin "Kącika Poetyckiego" o. Sergiusza i jego twórczości.
 
Warto obejrzeć!
 
eko3Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
 
Zabajka, ul. Złota 117 (obok Oczyszczalni Ścieków) tel. biuro 17 85 17 485
 
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – od 1400 do 1800
Środa – od 1400 do 1800
Czwartek – od 1400 do 1800
Piątek – od 1400 do 1800
Sobota- od 1000 do 1400
 
Odbiór odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzony jest bezpłatnie z nieruchomości położonych na terenie gminy Głogów Małopolski.
Przed oddaniem odpadów należy przedstawi dokument potwierdzającym położenie nieruchomości na terenie naszej gminy.
Odbiór odpadów z nieruchomości w obrębie których prowadzona jest działalność gospodarcza podlega odpłatności.
Warunkiem przyjęcia odpadów na PSZOK jest okazanie pracownikowi EkoGłog Sp. z o.o. dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy Głogów Małopolski.
 
Co to jest PSZOK?
Kto może z niego skorzystać?
Jaki rodzaj odpadów można do niego przywozić?
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach każda gmina musiała utworzyć miejsce, do którego mieszkańcy mogą przywozić i bezpłatnie zostawiać posegregowane odpady komunalne (które np. nie mieszczą się w domowych workach czy pojemnikach) oraz wszystkie trzy rodzaje odpadów problemowych,
tj. wielkogabarytowe (np. meble, sprzęt AGD), niebezpieczne (np. leki, chemikalia) oraz rozbiórkowe (np. gruz).
PSZOK nie przyjmuje jednak śmieci zmieszanych. 
 
Zasady przyjmowania odpadów do PSZOK
1. Do PSZOK mogą być dostarczane odpady z terenu gminy Głogów Małopolski.
2. Przyjmowanie do PSZOK odpadów problemowych określonych w wykazie w pkt 4 pochodzących z gospodarstw domowych  od mieszkańców gminy Głogów Małopolski jest bezpłatne. Natomiast odpady wykraczające poza ten zakres, ze względu na ich rodzaj (nietypowe dla prac domowych, zwłaszcza w dużych ilościach) mogą zostać przyjęte do PSZOK zarówno od mieszkańców jak i firm odpłatnie.
3. Odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych  mieszkaniec może dostarczyć w takiej ilości i wielkości by móc włożyć je do worka na surowce wtórne zbierane selektywnie. Opakowania szklane z podziałem na kolorowe i białe, a także opakowania z tektury i papieru, niezanieczyszczone substancjami obcymi, mieszkaniec może dostarczyć w większej ilości i złożyć do kontenerów wskazanych przez pracownika Spółki.
4. Wykaz odpadów przyjmowanych nieodpłatnie do PSZOK od mieszkańców gminy Głogów Małopolski:
     1) Papier i tektura
     2) Tekstylia
     3) Szkło opakowaniowe w podziale na bezbarwne i kolorowe
     4) Tworzywa sztuczne
     5) Metal (puszki, złom)
     6) Opakowania wielomateriałowe (kartony po napojach)
     7) Odpady zielone podlegające biodegradacji w tym opakowania ulegające biodegradacji
     8) Zużyte baterie i akumulatory
     9) Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, komputery)
     10) Odpady wielkogabarytowe (meble)
     11) Zużyte opony
     12) Chemikalia – resztki farb, rozpuszczalników
     13) Odpady budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie w tym gruz i odpadowe materiały ceramiczne
           Odpady NIE MOGĄ BYĆ ZMIESZANE z innymi odpadami.
     14) Styropian oraz wełna mineralna
Jeśli powyższe odpady są dostarczane do PSZOK w ilości wskazującej, że pochodzą one z działalności gospodarczej pracownik PSZOK może odmówić bezpłatnego ich przyjęcia (np. w przypadku, gdy odpady zostaną dostarczone w opakowaniach przemysłowych, meble zostaną przywiezione w dużej ilości pojazdem ciężarowym, itp.).
5. PSZOK nie przyjmuje:
     1) Materiałów zawierających azbest
     2) Papy i gont bitumiczny
     3) Szyb samochodowych
     4) Szkła zbrojonego i hartowanego
     5) Części samochodowych (tj. zderzaki, reflektory, itp.)
     6) Zanieczyszczonego styropianu budowlanego
     7) Odpadów nieoznaczonych, bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet)
     8) Odpadów w opakowaniach cieknących
     9) Popiołu
6. Odpady wymagające opakowania powinny znajdować się w szczelnych (niecieknących) i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadać oryginalną informację (etykietę) umożliwiającą identyfikację odpadu w chwili przekazania.
7. Pracownik PSZOK ma prawo odmówić przyjęcia odpadu, jeśli byłoby to sprzeczne
z przepisami prawa oraz mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi.
8. Pracownicy PSZOK nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, wskazują miejsce gdzie należy je donieść i w którym pojemniku, koszu umieścić.
 
INFORMACJE DLA KORZYSTAJĄCYCH Z PSZOK!!!
Pamiętaj, że PSZOK przyjmuje jedynie odpady komunalne. Jeśli jesteś przedsiębiorcą PSZOK nie przyjmie od Ciebie odpadów pochodzących z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.
Pamiętaj, że pracownicy PSZOK nie wyjmują przywiezionych odpadów z pojazdu, ale wskazują miejsce, gdzie należy je donieść, i w którym pojemniku lub koszu umieścić. Zarówno transport, załadunek, jak i rozładunek leży po Twojej stronie.
eko2eko1
 
wyborsoltysaWyciągnięte ze Statutu Sołectwa Wysoka Głogowska:
Organami sołectwa są
Zebranie Wiejskie
Sołtys
Zebranie Wiejskie jest organem uchwałodawczym w sołectwie
Sołtys jest organem wykonawczym.
Działalność Sołtysa wspomaga Rada Sołecka 
Do zadań Samorządu Mieszkańców Wsi należą; Udział w rozpatrywaniu spraw socjalno – bytowych, opieki zdrowotnej, kulturalnej, sportu, i wypoczynku itp; kształtowanie zasad współżycia społecznego; organizowanie wspólnych prac na rzecz miejsca zamieszkania; tworzenie pomocy sąsiedzkiej; sprawowanie kontroli społecznej nad działalnością jednostek organizacyjnych związanych z warunkami życia na wsi.
Występowanie z wnioskami do Rady Miejskiej o rozpatrzenie spraw, których załatwienie wykracza poza możliwość mieszkańców sołectwa.
W celu rozwijania aktywności społecznej i gospodarczej w sołectwie oraz zapewnienia stałej łączności między sołectwem a Radą Miejską i Burmistrzem mieszkańcy wybierają sołtysa i radę sołecką. Wybór na nową kadencję odbywa się na Zebraniu Wiejskim zwołanym przez Burmistrza.
Do obowiązków sołtysa należą w szczególności; działanie stosowne do wskazań Zebrania Wiejskiego, rady Miejskiej i Burmistrza; wpływanie na wykorzystanie aktywności mieszkańców służącej poprawie gospodarki i warunków życia w sołectwie; reprezentowanie mieszkańców sołectwa wobec Rady Miejskiej i Burmistrza.
Na posiedzeniach komisji stałych Rady Miejskiej na których rozpatruje się sprawy dotyczące bezpośrednio sołectwa, Burmistrz zaprasza sołtysa do udziału w tych posiedzeniach
Przy wykonywaniu swoich zadań sołtys trwale współdziała z Radą Sołecką. Do obowiązków Rady należy wspomaganie działalności sołtysa.
 
W minioną niedzielę w Wysockim Domu Ludowym o godzinie 17:00 odbyło się Zebranie Wiejskie, którego najważniejszym punktem porządku obrad był wybór Sołtysa i Rady Sołeckiej na następną kadencję. Zebranie zwołał Burmistrz Głogowa Młp; który uczestniczył w obradach. Za stołem prezydialnym usiedli zaproszeni goście z Urzędu Gminy oraz dzielnicowy Policji wsi Wysoka Głog, a także Miejscowi Radni Rady Miejskiej. Zebraniu przewodniczył sekretarz Gminy pan Remigiusz Wzorek.
Pierwszym punktem porządku obrad było sprawozdanie Rady Sołeckiej z ubiegłej kadencji, które to odczytała pani Sołtys oraz przedstawiła koncepcję  podziału środków finansowych na rok 2019.
Kolejnym głównym punktem obrad było zgłaszanie kandydatów na sołtysa wsi i jego wybór. Były zgłoszone dwie kandydatury; pani Zofii Tracz i Mieczysława Baran. W tajnym głosowaniu Zebranie Wiejski powierzyło pełnić funkcję sołtysa na następną kadencję pani Zofii Tracz. Następnie odbyło się zgłaszanie kandydatów do Rady Sołeckiej. Do pełnienia tej funkcji nie było wielu chętnych, zgłoszono tylko 6 osób. Również w przeprowadzonym głosowaniu tajnym (formalność) wszystkie zgłoszone kandydatury zostały wybrane do Rady Sołeckiej na następną kadencję. Są to: Mieczysław Baran, Andrzej Bazan, Maria Bułaś, Marek Jodłowski, Roman Krzyśko, Katarzyna Słuja.
Na koniec zebrania odbyła się dość burzliwa dyskusja na tematy inwestycyjne i bieżące dotyczące naszej miejscowości.
zebraniesoleckie
 

Kalendarz

Sonda