Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
c18W ostatnim czasie, tuż przed kończącym się rokiem 2017 Gmina Głogów realizuje zaplanowane na ten rok jedne z ostatnich inwestycji. Dzięki przychylności Burmistrza Pawła Baja i pozyskanych środków finansowych zewnętrznych w Wysokiej Głogowskiej kontynuowane są następujące prace inwestycyjne;
Po przeprowadzeniu postępowania w trybie przetargu nieograniczonego została zawarta i jest w tej chwili realizowana umowa na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych wzdłuż ulicy Słonecznej. W ramach prac inwestycyjnych utwardzony zostanie odcinek drogi o długości 280 mb,  wykonana będzie renowacja rowów przydrożnych  i zamontowane oznakowanie pionowe. Prace wykona Zakład Produkcyjno – Handlowo – Usługowy Jan Synoś, Ryszard Rząsa  z  Kielnarowej. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę listopada, a jej koszt to ponad 63 tysiące zł.
c4c5c6c7
Druga inwestycja realizowana jest w strażnicy OSP. W obiekcie tym, na garażach jest układana nowoczesna posadzka, o dużej wytrzymałości i odporności na oleje. Łatwa w utrzymywaniu w czystości. Remontowane są też pomieszczenia socjalne, tj.; toalety i dwa pomieszczenia biurowe.
c8c9c1c2c3
Mimo, że drużynie "Orła" Wysoka Głogowska w tym sezonie nie wiedzie sie zbyt dobrze, to na stadionie coś sie dzieje. Trwa  inwestycja grodzenia stadionu. Na ten rok prace zostały zakończone ze względu na wykorzystane już środki finansowe przeznaczone na ten cel. Ogrodzenie zostało wykonane w zasadzie z trzech stron. Do zabezpieczenia stadionu przed dzikami została jeszcze strona północna, której realizacja grodzenia nastąpi w przyszłym roku. Dodatkowo przez anonimowego sponsora zostały usytuowane ławki dla widzów.
c11c12c13c14c15c16c17
W ostatnim czasie został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowy hali sportowej przy Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej.
 
I na koniec wspomnę, że mocno ruszyła rozbudowa sklepu GS-u w Piaskach. Będzie to budynek dwu kondygnacyjny, gdzie na parterze będzie sklep a na górze Pizzeria.
c10
 
120 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. To świetna okazja, by przypomnieć o tym, jak bardzo potrzebne społeczeństwu są starsze osoby. Osoby starsze są w społeczeństwie niezwykle ważne - to one przekazują młodszym pokoleniom swoją mądrość, a ukochana babcia czy dziadek to dla wnucząt najlepszy przyjaciel i nauczyciel. Jest to naprawdę liczna grupa społeczna - szacuje się, że na świecie żyje aktualnie około 600 mln osób, które przekroczyły już 60. rok życia.
Często jednak zmagają się z różnymi trudnościami - zdrowotnymi, finansowymi, czasami nawet z wykluczeniem w społeczeństwie, za którym niekiedy "nie nadążają". 
Przypadający na 20 października Europejski Dzień Seniora to dobra okazja, by przypomnieć, że osoby starsze są potrzebne i zwrócić uwagę na ich problemy. Warto wiedzieć, że w naszej gminie i poszczególnych miejscowościach organizowane są corocznie Dni Seniora. W Wysokiej Głogowskiej  uroczystość taka odbyła się w minioną niedzielę w Domu ludowym. Podczas tego wyjątkowego spotkania goście mieli okazję w miłym gronie spędzić czas na wspólnym posiłku. Była to też doskonała okazja do wspomnień w gronie koleżanek i kolegów, nawet tych z lat szkolnych. 
Z tej okazji nie zabrakło również życzeń, gratulacji i przemówień. 
Spotkanie dla seniorów zaczęto od występów młodszej społeczności. Jako pierwsze wystąpiła młodzież  ze Szkoły Podstawowej. Artyści amatorzy zaprezentowali spektakl, składankę tańców, śpiewu i muzyki, którą przygotowywali pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców. W popisach aktorskich pomagała pani Maria Drzał – vice przewodnicząca Rady Miejskiej. 
W części artystycznej do tańca i śpiewu przygrywała kapela „Hanka” z MG Domu Kultury w Głogowie. Zabawa trwała do późnych godzin. 
Spotkanie uświetnili i składali życzenia Seniorom licznie przybyli goście, między innymi: Burmistrz Gminy Paweł Baj wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Jurek wraz z małżonką, Dyrektor MGDK w Głogowie Dariusz Lewandowski Socha wraz z małżonką, Radny Rady Powiatu Stanisław Pado wraz z małżonką, Radny Mieczysław Barczak, Dyrektor ZS w Wysokiej Jolanta Kwarta, naczelnik OSP Roman Barczak, prezes OSP Sławomir Kata, kierownik gminnego ośrodka Senior – Vigor z Bud Głogowskich Edyta Bajek oraz gospodarz tej uroczystości sołtys Zofia Tracz. Podczas spotkania uhonorowano dyplomami i upominkami najstarszą seniorkę i seniora na spotkaniu. A byli to; Władysława Łyczko i Stanisław Nowak.  Organizatorem Dnia Seniora była Rada Sołecka i KGW z Wysokiej Głogowskiej. 
Wszystkim seniorom życzymy, aby kolejnym latom towarzyszyło zdrowie i szacunek i aby nigdy nie zabrakło im zapału do wspierania kolejnych pokoleń. 
 
13Dwadzieścia par małżeńskich z terenu gminy Głogów Małopolski świętowało w minioną niedzielę Złote Gody, czyli okrągły jubileusz pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego.
Uroczystość została poprzedzona mszą św. kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Młp. Następnie wszyscy zgromadzili się w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp., gdzie odbyły się oficjalne uroczystości podczas których Jubilaci zostali uhonorowani Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej dokonał Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj. Jubilatom gratulowali również Zastępca Burmistrza Jerzy Komaniecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Aleksander Jurek, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Drzał oraz Sekretarz Gminy Remigiusz Wzorek.
W tym wyjątkowym dniu Jubilatom towarzyszyła rodzina i najbliżsi. Podczas jubileuszu nie zabrakło serdecznych słów, gratulacji i pamiątkowych zdjęć. Uroczystość uświetnił występ grupy tanecznej oraz kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Hanka”. Spotkanie poprowadziła Pani Barbara Bąk, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miejskiego w Głogowie Młp.
Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego świętowało 6 par z Wysokiej Głogowskiej:
Maria i Stanisław Rogala 
Emilia i Stanisław Migut 
Krystyna i Bronisław Wesół 
Maria i Jan Furman 
Anna i Stanisław Bazan 
Maria i Jan Kielar 
Do gratulacji i życzeń naszych Jubilatów dołącza sie pani sołtys Zofia Tracz wraz z Radą Sołecką.
910781112
osergiuszO. Sergiusz Józef Ślęzak urodzony w 1962 roku, nasz rodak, były mieszkaniec miejscowości Wysoka Głogowska. Jego dom rodzinny znajduje sie na osiedlu "Zagrody". Dość często odwiedza swoją mamę, rodzinę, znajomych oraz świątynię w Wysokiej Głogowskiej. W tym roku w miesiącu sierpień, będąc na przejażdżce rowerowej zawitał do mojego domu. Jesteśmy wdzięczni O. Sergiuszowi, że mogliśmy Go gościć i porozmawiać na różne tematy. Dziękujemy również za Błogosławieństwo, którego udzielił  mojej rodzinie.
Od 1982 roku jest w zakonie Braci Mniejszych Kapucynów, kapelan Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, od kilku lat poeta. W 2010 roku wydał I tomik poezji – „Wiersze”, zawierający osobiste przeżycia Autora jak wspomnienie domu rodzinnego („Dla Taty”, „Dla Mamy”) czy dotyczące tajemnicy powołania kapłańskiego („Powołanie”). O. Sergiusz sięga do tematów wziętych prosto z życia – opiewa radość, nie stroni od smutnych wydarzeń wręcz bolesnych. Jako kapelan na onkologii jest świadkiem ludzkiego cierpienia, które tak trudno zaakceptować, wytrwać do końca w wierności Bogu.
Chcąc zaczerpnąć więcej informacji o O. Sergiuszu i jego twórczości poetyckiej zachęcam odwiedzenie Jego strony internetowej;
Zebranie odbędzie się już w nowo wyremontowanej sali widowiskowej, która stała się bardziej funkcjonalna i zyskała nowoczesny wygląd. Wymieniono kaloryfery, na filarach i w części frontowej sceny ułożono płytki ceramiczne, poszerzono scenę, a na suficie wykonano nowoczesną aranżację i zamontowano ozdobne lampy. Całe pomieszczenie zostało gruntownie odmalowane. Dom Ludowy w Wysokiej Głogowskiej zapewna będzie coraz chętniej wynajmowany przez mieszkańców na organizację przyjęć rodzinnych i okolicznościowych. Poniżej zamieszczam kilka fotek.
dl1dl2dl3dl4dl5dl6dl7
szkola22Uczniowie w naszej gminie rozpoczęli rok szkolny. Oficjalna inauguracja odbyła się w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej. W czasie uroczystego apelu, który zgromadził uczniów wszystkich klas i całe grono pedagogiczne, burmistrz Paweł Baj życzył młodzieży wielu sukcesów i jak najlepszych wyników w nauce.
 
Ogłoszono przetarg na  modernizację drogi dojazdowej do pól w miejscowości Wysoka Głogowska. Zakres rzeczowy zadania obejmuje między innymi: wykonanie podbudowy o gr. 23 cm, uzupełnienie i zagęszczenie poboczy, renowacja rowów przydrożnych - prace zostaną wykonane na długości 280 mb. Firmy zainteresowane wykonawstwem mogą składać swoje oferty do 15 września 2017 roku., godzina: 10.00. Szczegóły na stronie internetowej UMiG Głogów Młp. lub w Urzędzie Gminy.
 
Trwają prace związane z remontem Domu Ludowego w Wysokiej Głogowskiej. Większość prac już została wykonana. Została ściągnięta boazeria, poszerzona i odnowiona została scena, zmieniony został sufit i ściany wraz z oświetleniem. Do ukończenia całego wystroju została jeszcze podłoga, która wymaga cyklinowania i lakierowania. Po zakończeniu całej inwestycji przedstawię więcej szczegółów i zamieszczę zdjęcia.
 
I jeszcze przypomnienie dla właścicieli psów o obowiązkowym szczepieniu czworonogów. Informacje na tablicach ogłoszeń.
 
dozynkiiW ubiegłą niedzielę w sołectwie Styków odbyły się tegoroczne Dożynki Gminy Głogów Młp. Podsumowanie żniw rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana przez księdza Wojciecha Barana proboszcza parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, podczas której poświęcony został chleb oraz wieńce dożynkowe. Funkcję starostów pełnili Alicja i Krzysztof Sałata.
Po przejściu barwnego korowodu dożynkowego, zgodnie z tradycją, starostowie przekazali gospodarzowi gminy – burmistrzowi Pawłowi Bajowi bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż. Grupy dożynkowe z poszczególnych miejscowości naszej gminy zaprezentowały na scenie bogate i kolorowe wieńce dożynkowe.
Wieniec dożynkowy z Wysokiej Głogowskiej prezentowało Koło Gospodyń Wiejskich (Maria Wilk, Krystyna Watras, Danuta Bazan, Emilia Poźniak, Maria Wesół, Danuta Rębisz oraz Rada Sołecka (Zofia Tracz, Zbigniew Jaskuła, Jerzy Chmiel.
W dalszej kolejności wyróżnionym rolnikom wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi aktu dekoracji dokonał Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Zofia Pacyna z Głogowa Młp., Zygmunt Drozd ze Stykowa, Kazimierz Litwin z Bud Głog., Leszek Michalik z Huciska, Andrzej Selwa z Przewrotnego, Danuta i Tadeusz Kaczor z Przewrotnego, Marzanna i Jan Micał z Wysokiej Głog., Anna i Edward Płoch z Wysokiej Głog., Stanisław Barczak z Wysokiej Głog. oraz Roman Barczak z Wysokiej Głog.
W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, powiatowych, samorządowych, delegacje miast partnerskich: Ibrany, Spiskie Podhradie, Pereczyn, a także księża, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy.
Czas biesiady umilała gminna orkiestra dęta, mażoretki, występy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej oraz występy gminnych grup wokalno – tanecznych.
 
stolatJuż minął ponad miesiąc, kiedy to mieszkanka naszej miejscowości Stanisława Łyczko 23 czerwca 2017 roku obchodziła setną rocznicę swoich urodzin. Mimo tak pokaźnego wieku pani Stanisława trzyma się w znakomitej formie fizycznej i psychicznej. Niewielu ludziom Opatrzność Boska pozwala osiągnąć wiek, o którym marzymy wszyscy i niewielu ludziom jest dane świętować tak piękny Jubileusz.
W tym właśnie dniu do Szanownej Jubilatki z życzeniami kwiatami, listem gratulacyjnym i upominkami udała się delegacja z Urzędu Gminy Głogów Małopolski z panem Burmistrzem Pawłem Bajem na czele oraz paniami; Barbarą Bąk - kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, Marią Płoch inspektorem do spraw Dowodów Osobistym i Izabelą Pastułą pracownikiem Działu Promocji UG. Ku zaskoczeniu delegatów 100 latka powitała przybyłych przed własnym domem i wprowadziła gości do swego pokoju. Jubilatce towarzyszyła najbliższa rodzina. Odbyły się ciekawe rozmowy na temat przeżytych lat, oraz życzenia pomyślności i pogody ducha na kolejne lata w spokoju i zdrowiu. 
Do życzeń dołączają się mieszkańcy Wysokiej Głogowskiej, w tym Sołtys wsi pani Zofia Tracz wraz z Radą Sołecką. 
100101102103104105106

dro1W ramach Gminnego Programu Asfaltowania Dróg Lokalnych ułożono nowe nakładki asfaltowe w Wysokiej Głogowskiej. Łącznie ułożono 2000 m2 asfaltu za parkiem szkolnym, na ul. Słonecznej oraz na łączniku pomiędzy drogą powiatową i ul. Słoneczną. Koszt inwestycji wyniósł ponad 65 tysięcy zł.

 

dro2dro3dro4

Nowe nazwy ulic w Wysokiej Głogowskiej.

W związku z zapotrzebowaniem ludności przy rejestracji numeracji domów nowo powstających i prośbą o nadanie nazw ulic, Rada Miejska po konsultacji z Radą Sołecką nadała nowe nazwy.

Istniejące do tej pory:

  1. Stalowa (ulica domków na Zagrodach)
  2. Polna (ulica od strony wschodniej w Końcu)
  3. Słoneczna (ulica od strony wschodniej w Piaskach)
  4. Sosnowa (ulica po prawej stronie kierując się w stronę Domków jednorodzinnych w Piaskach)
  5. Leśna (ulica po prawej stronie kierując się w stronę Domków jednorodzinnych w Piaskach)
  6. Dębowa ( ulica boczna drogi powiatowej na początku wsi w Piaskach)

Nowe:

  1. Tęczowa (pierwsza ulica od Słonecznej w kierunku „Radarów” Działka nr. 609)
  2. Księżycowa ( druga ulica od Słonecznej w kierunku wschodnim Działka nr. 759)
  3. Cienista (trzecia ulica od Słonecznej w kierunku wschodnim Działka nr. 819)
  4. Pogodna (czwarta ulica od Słonecznej w kierunku wschodnim Działka nr. 935)

dro5

parafiaJuż od dziś można poprzez jedno kliknięcie przejść na nową stronę Parafii Wysoka Głogowska. Po prawej stronie znajduje się baner kierujacy na tę stronę. Nową stronę internetową administruje Mateusz Ślęzak, na której znajdują się najbardziej aktualne wiadomości dotyczace parafii.