Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
dab4Podczas moich wędrówek po terenie naszej miejscowości i okolic natrafiłem na okazałe w wielkości drzewo, które mnie zafascynowało i myślę, że wielu zaciekawi.  Nie spotkałem podobnego lub większego nigdzie w pobliżu. Postanowiłem o nim coś się dowiedzieć , zrobić zdjęcia, pomierzyć  go i opisać. Owym drzewem jest zdrowy, wspaniały dąb, rosnący niedaleko lasu  w stronę drogi na „pieczarki”. Posesja, na której stoi to jest teren dawnej, już nie istniejącej leśniczówki.  Dawniej we wsi było dwie leśniczówki. Ta w „Końcu” istniejąca do dziś ale przebudowana,  i w „Piaskach” u leśniczego pana Stępnia,  na której rośnie wspomniany dąb. Moje pomiary zapewne nie są zbyt dokładne (brak odpowiedniego sprzętu) ale starałem się na ile potrafiłem.
1. Obwód pnia na wysokości 130 cm.  wynosi   6 m i 60 cm.
2. Obwód pnia u styku z ziemią to  ponad 10 m.
3. Wysokość drzewa  to ok. 20 m.
4. Szerokość korony to ok. 15 m.
5. Jego wiek obliczony według wskazówek z Internetu, szacuję na ok. 260 lat.
 
 
dab1dab2dab3dab5dab6dab7dab8
Ważne! Oczywiście dla tych co odwiedzają  tę stronę internetową. Zamieszczonym wyżej artykułem postanowiłem zakończyć moje zaangażowanie w pracach społecznych, a tym samym zakończyć  prowadzenie tej strony internetowej, którą utworzyłem i prowadziłem przez niemal  15 lat.  Strona będzie jeszcze „wisieć” do marca przyszłego roku, bo do tego czasu ją opłaciłem. Do tego czasu jednak nie będzie aktualizowana. Po tym terminie strona zniknie z sieci. Pozdrawiam ! 
 
wysoo1Czytamy na stronie internetowej Gminy Głogów Małopolski
 
„Zakończyła się budowa ogrodzenia stadionu sportowego w Wysokiej Głogowskiej. Inwestycję, podzieloną na dwa etapy zrealizowano ze środków Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach "Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017 -2020".
W bieżącym roku dokończono ogrodzenie wraz z bramą wjazdową i furtkami oraz zakupiona została trybuna dwurzędowa na 39 miejsc, która została posadowiona na wcześniej przygotowane utwardzone podłoże wykonane społecznie przez członków klubu sportowego "Orzeł" Wysoka Głogowska. Budowa całego ogrodzenia kosztowała prawie 75 tysięcy zł, a trybuna 10 tysięcy zł. Dofinansowanie z programu wyniosło 20 000,00 zł.”
Wszystko pięknie! Ale skoro tak jest pięknie to porównajmy i zobaczmy inne gminne stadiony, na których odbywają się rozgrywki ligowe PZPN. Dla porównania wezmę stadion Zabajki i Bud Głogowskich. Dla większego zobrazowania dodam tylko, że  Wysoka Głogowska to wieś licząca ok. 2400 mieszkańców, natomiast Zabajka liczy ok. 800 mieszkańców, tj. 1/3 liczby mieszkańców z Wysokiej. Budy Głogowskie ok. 1900 osób. Znacznie mniej niż Wysoka.
 
Obrazowo Zabajka: dojazd do stadionu wyasfaltowany, budynek zadbany(na dachu panele na ciepła wodę, obok budynku zadaszony ładny grill, płyta boiskowa w dobrym stanie, stadion ogrodzony w 2017 r. nowe trybuny na 100 siedzeń.
za2za6zaa1zaa4zaa5zaa6zaa7
Budy Głogowskie: Stadion ładnie utrzymany z małym zapleczem technicznym. Szatnia w Zespole Szkół, ogrodzony,  już od dawna wybudowane  piękne trybuny na 250 siedzeń, kamery monitoringu.
budy11budy12
Wysoka Głogowska: dojazd do stadionu (droga żwirowa z dziurami), Elewacja budynku poobijana, nieporządek, stadion ogrodzony w tym roku (dziki dalej kopią murawę), łapacze powyginane dziurawe, trybuny na 39 siodełek. Zakazane parkowanie samochodów na stadionie w miejscu do tego celu wcześniej przygotowywanego. Podczas meczy brak miejsca parkowania przy drodze dojazdowej. 
wysoo1wysoo2wysoo3wysoo4wysoo5wysoo6wysoo7wysoo8wysoo9wysoo10wysoo11
Oceńcie sami czy jest czym się chwalić?
 
 
gody17Aż 29 par małżeńskich z Gminy Głogów Małopolski mogło świętować w niedzielę 14 października swoje 50 letnie wspólne pożycie, czyli  tak zwane Złote Gody.  Jubilatom w  imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj dokonał dekoracji, honorując wszystkich jubilatów Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Pary oprócz gratulacji otrzymały kwiaty i upominki. Uroczystość odbyła się w Miejsko Gminnym Domu Kultury, prowadzona przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Głogowie panią Barbarę Bąk. W nowo odnowionej sali widowiskowej MGDK  na scenie zaprezentowała się grupa taneczna zespołu „Hanka” oraz kapela.
Tak wspaniałe święto mogła uczcić tylko jedna para z Wysokiej Głogowskiej. Byli to małżonkowie Stanisława i Bronisław Baran.  My Wysoczanie życzmy jubilatom co najmniej jeszcze tle samo lat przeżytych razem w zdrowiu i szczęściu z poczuciem zadowolenia ze swych osiągnięć. W ubiegłym roku takich par z Wysokiej Głogowskiej było aż 6. Gratulacje!
gody15gody11gody14gody12gody13gody16
 

mala3Dom Ludowy wymaga ciągłego inwestowania. I tak też się dzieje. Począwszy już od roku 2011 gdzie na dużej sali zamontowano klimatyzację, a w kuchni odpowiednią wentylację. Rok 2013 remont klatki schodowej, pomieszczenia sołtysówki i biblioteki. Natomiast wentylację na małej sali zainstalowano dopiero w 2014 roku. Był to rok wyborczy i Wysoka zyskała wtedy wiele inwestycji, takich jak remont strażnicy OSP, asfaltowanie dróg do Tajęciny i przy Zespole Szkół, budowa zadaszonej podłogi, budowa drogi z kostki brukowej do cmentarza, udrożnienie koryta rzeki, budowa placu zabaw itp. Następne prace przy remontach Domu Ludowego były w kolejnych latach ze środków Funduszu Sołeckiego: Rok 2015 remont toalety, 2016 hol pomiędzy salami, 2017 remont dużej sali tanecznej, 2018 remont małej sali tanecznej. Na dalsze lata pozostanie remont kuchni, malowanie zewnętrzne budynku i wymiana lub malowanie pokrycia dachowego.

Zdjęcia z remontu małej sali tanecznej:

mala1mala2mala4mala5mala6

 

miasteczkoOstatnio Wysoka Głogowska obfituje w wiele wydarzeń. Po prostu tętni życiem. Przebudowuje się droga powiatowa, na której jest utrudniony ruch kołowy. Remontuje się mała sala w Domu Ludowym. Zostało wyasfaltowane kawałek ulicy Słonecznej oraz na stadionie zostało zainstalowane kilkadziesiąt krzesełek dla widzów. 
Ale nie tylko pod względem inwestycyjnym jest głośno. W ostatni weekend odbyły się trzy znaczące uroczystości kulturalne.  W piątek 12.10.2018r. w Głogowie obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Medale z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości prze Polskę  otrzymały  osoby działające na rzecz rozwoju oświaty: Roman Grodecki, Janusz Skalski, Stanisław Sarama, Władysław Podgórski i Anna Dziubek.
W sobotę w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej nadano medale najbardziej zasłużonym osobom naszej miejscowości.  Zainteresowanych odsyłam do zakładki „Ciekawe Osobowości”
W niedzielę natomiast ponad  50–ciu seniorów świętowało Dzień Seniora, były życzenia, gratulacje, poczęstunek i wspólny śpiew.
 
cme1Zakończyły się prace przy cmentarnym parkingu.  Już 4 lata mija kiedy to ułożono z kostki brukowej drogę do cmentarza, od drogi powiatowej. Była to bardzo potrzebna inwestycja, ponieważ podczas wiosennych roztopów i  aury deszczowej przedostanie się na cmentarz  było utrudnione.  Jak zapewne państwo zauważyliście wybudowana droga nie rozwiązała do końca problemu.  Po obu stronach chodnika tworzyły się kałuże błotne i podczas opadów wysiadanie z samochodów nie było komfortowe.
Burmistrz Gminy Głogów Paweł Baj podjął decyzję o poszerzeniu strefy wygodnego parkowania. Poszerzenie  polegało na utwardzeniu powierzchni  nakładką asfaltową, po obu stronach chodnika, na szerokości po 5,5 mb wzdłuż całej długości chodnika. Mamy nadzieję, że użytkownicy parkingu będą zadowoleni z tej inwestycji.
 
Kilka fotek związanych z tą inwestycją.
cme2cme4cme3cme5cme6cme7cme8droga48
Drugą, wspomnianą już wcześniej inwestycją, która w zasadzie już została ukończona (pozostały do wyrównania pobocza) jeast asfaltowanie ulicy Słonecznej , dalszy ciąg, na odcinku 300 m.b. W poczatkowej wersji miało być asfaltowanie ulicy Polnej i Słonecznej na odcinkach po 400 m.b.  Jednak tak się nie stało. Myślę, że ma to zwiazek z asfaltowaniem parkingu przy cmentarzu. Asfaltowanie ulicy Polnej jeszcze się nie rozpoczeło. Jak się nieoficjalnie dowiaduję firmy nie wyrabiaja  z realizacją zadań przed wyborami samorzadowymi. Ale myślę, że obietnice zostaną zrealizowanie. Pozdrawiam!
 
Asfaltowany odcinek Słonecznej
droga49
droga42Z niecierpliwością oczekiwana inwestycja przebudowy drogi Powiatowej  Nr. 1373R Głogów Młp. – Wysoka Głogowska – Jasionka doczekała się realizacji. Jak już zapewne większość mieszkańców zauważyła  Przedsiębiorstwo MOLTER Sp. z.o.o Rudna Mała 47b, 36-060 Głogów Młp.- LIDER MOLTER Zakład Usług Remontowo-Sprzętowych w Rudnej Małej Sp. z o.o., Rudna Mała 47b, które wygrało przetarg, przystąpiło do realizacji zadania. Roboty nabrały wielkiego tempa i trwają do godzin wieczornych. Pani sołtys oraz  firma prosi użytkowników drogi o wyrozumiałość i ostrożność w ruchu drogowym podczas prac drogowych. Przebudowa tej drogi zapewne w znaczny sposób poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Decyzję o przebudowie tej drogi podjął jeszcze w lipcu br. Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski a 14 sierpnia 2018 r. przyjęto Uchwałę Rady Powiatu Rzeszowskiego zwiększono wydatki budżetowe o kwotę 5 216 102 zł. z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej i realizację zadania pod nazwą „ Rozbudowa drogi powiatowej Nr. 1373R Głogów Młp. – Wysoka Głogowska – Jasionka. Mieszkańcy sołectwa Wysoka są wdzięczni panu Staroście i Radnym Powiatowym za realizację tej inwestycji.
Jednocześnie z przebudową drogi powiatowej rozpoczęła się inwestycja budowy chodnika w stronę leśniczówki. Droga Powiatowa 1372R. Chodnik będzie przebiegał od mostu przy OSP od strony zabudowań tj. strona zachodnia, na odcinku ok. 300 mb. W początkowej wersji długość chodnika miała być nieco dłuższa ale ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych nie da się zrealizować w pełni tego zadania. Inwestycja jest finansowana wspólnie przez Urząd Gminy Głogów Młp.  jak i Starostwo Powiatowe.
 
Kilka fotek
droga41droga43droga44droga45droga46droga47
wieza12Pani Zofia Tracz Sołtys sołectwa Wysoka Głogowska zwołuje Zebranie Wiejskie na dzień 3.10.2018 r. o godz. 18:00. Zebranie odbędzie się w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej. W razie braku frekwencji wyznacza się drugi termin w tym samym dniu na godz. 18:15.
Tematem zebrania będzie sprawa budowy w Wysokiej Głogowskiej na działce Towarzystwa Myśliwych na „Osiczynie” wieży telefonii komórkowej sieci „Plus”
Zainteresowane strony prosi się o liczny udział.
wieza11Podczas ostatniego zebrania Rady Sołeckiej w dniu 18.09.2018 r. z udziałem burmistrza Głogowa pana Pawła Baja, były omówione tegoroczne i przyszłościowe inwestycje w Wysokiej Głogowskiej, o których to już wcześniej pisałem. Na koniec wystąpienia burmistrz przedstawił jeszcze jeden nieznany  temat a mianowicie dokumentację o warunkach zabudowy wieży przekaźnikowej telefonii komórkowej sieci „Plus”  w Wysokiej Głogowskiej. Projekt ten czeka jedynie na akceptację i podpis burmistrza. Wieża miałaby powstać na terenie myśliwych obiektu „Domku Myśliwskiego” i miałaby wysokość niemal 60 m.
Wśród radnych temat ten wzbudził wielkie zaskoczenie i zdziwienie. Wspomniany projekt był opracowany bez konsultacji społecznej, powiadomienia co najmniej gospodarza naszej miejscowości  sołtysa pani Zofii Tracz a także mieszkańców, zwłaszcza tych mieszkających w pobliżu zamierzonej budowy. 
W sytuacji gdzie problem zasięgu sieci komórkowej w Wysokiej Głogowskiej został w zasadzie rozwiązany przez instalację przekaźnika sieci  T-Mobile na strażnicy OSP, powstaje konkurencyjna, budząca duże kontrowersje stacja przekaźnikowa. Stacja ta być może będzie zakłócać przekaz przekaźnika na OSP sieci T-Mobile. 
Temat ten będzie poruszany na  Zebraniu Wiejskim w najbliższą niedzielę 23.09.2018 r. o godzinie 17:00. Mamy nadzieję, że na zebraniu pojawią się wnioskodawcy oraz osoby najbardziej zainteresowane tą inwestycją  i wyjaśnią zebranym sprawę. Zapraszamy mieszkańców o liczny udział w zebraniu.
 
wyPrzetarg na wykonanie jest już rozstrzygnięty. Wpłynęło 4 oferty. W zamówieniu jest mowa, że realizacja zamówienia ma nastąpić do 30 listopada 2018 r. Wygrała Firma: 
KONSORCJUM FIRM:
Przedsiębiorstwo MOLTER Sp. z.o.o Rudna Mała 47b, 36-060 Głogów Młp.- LIDER
MOLTER Zakład Usług Remontowo-Sprzętowych w Rudnej Małej Sp. z o.o., Rudna Mała 47b,
36-060 Głogów Młp.- PARTNER, 
 
1. Wykonanie ścieku przykrawężnikowego z kostki brukowej na długości 3 570 mb.
2. Prace przebudowy drogi na odcinku 7,61 km
3. Przebudowa przepustów drogowych (obudowa wlotów i wylotów betonem)
4. Asfaltowanie (warstwa wiążąca 4 cm + warstwa ścieralna 4 cm + geosiatka z włókien szklanych)
5. Przebudowa części chodnika oraz budowa części nowego
6. Przebudowa słupków i znaków drogowych
7. Przebudowa barier ochronnych i ustawienie dodatkowych + bariery odgradzające ruch pieszych
8. Przebudowa skarp poboczy ( czyszczenie, formowanie i umacniania)
9. Odcinkowe wzmocnienie (poszerzenie ) krawędzi jezdni
10. Wyprofilowanie i utwardzenie powierzchni skrzyżowań oraz poprawa wyłukowań
11. Odcinkowe umocnienie dna rowów przez ułożeni korytek ściekowych
12. Wykonanie odcinków rowu krytego ze studzienkami
drog12 1drog12 2drog13
 
"Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Zarządu Dróg Powiatowych  w Rzeszowie",
piknik11Nazwa „Piknik” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jest to popularna zwłaszcza w tym kraju forma wypoczynku na świeżym powietrzu i spożywaniu posiłku na rozłożonym kocu.
W Polsce imprezy „Pikników Rodzinnych” przyjęły znacznie inny charakter. Są to spotkania organizowane poprzez różnego rodzaju organizacje społeczne i pozarządowe. Podczas tych imprez organizatorzy zapewniają przez parę godzin wiele zabawy i rozrywki dla rodzin, dzieci i młodzieży. 
Tradycją stało się już w Gminie Głogów Małopolski, że pikniki rodzinne odbywają się corocznie w każdej miejscowości gminy. Dobrą zabawę zapewnia Gminny Dom Kultury w Głogowie.
W Wysokiej Głogowskiej taki piknik odbędzie się już niedługo, bo 26 sierpnia przy Domu ludowym w Wysokiej od godziny 15:00.
Przewidywany program to:
1. Występ kapeli ZPiT „Hanka” z MGDK w Głogowie.
2. Występ Zespołu Tanecznego z ZS w Wysokiej – grupa „Fenomen Mini” pod opieką Małgorzaty Kościelnej.
3. Męski Chór „Gloria” – gdzie będziemy mogli poznać nowego dyrygenta panią Karolinę.
4. Dyskoteka
5. Zabawy, konkursy, malowanki itp.
To jest taki wstępny program. Szczegóły jeszcze w dopracowaniu. Na piknik zapraszają: Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, Dyrektor MGDK Dariusz Lewandowski – Socha, radni Rady Miejskiej i Sołeckiej oraz pani Sołtys Zofia Tracz.
 
Mimo tak niesprzyjającej pogody prawie wszystkie zaplanowane występy odbyły się. Na zakończenie wszyscy wykonawcy jak i chętni goście zostali zapraoszeni na wspaniały bigos ugotowany przez nasze Koło Gospodyń Wiejskich. Myślę, że warto było przyjść posłuchać muzyki, śpiewu i występu dzieciaków. 

Kalendarz

Sonda