Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!

stronka2

 

Szanowni Państwo! Jak zauważacie, od dłuższego już czasu prowadzona przeze mnie strona internetowa wysoka-glogowska.pl nie jest aktualizowana. Z przykrością chciałem poinformować, już po raz kolejny, że rezygnuję z administrowania tej strony. 

Ażeby wkład mojej pracy nie poszedł na marne, proszę jakąś,  chętną osobę o kontynuację i podjęcia się tego zadania. Na początek pomogę w miarę moich możliwości w realizacji przedsięwzięcia. 
Strona w tej formie będzie jeszcze wisieć do marca przyszłego roku. Po tym terminie zniknie. 

targ2Dużym utrudnieniem, zarówno dla sprzedajacych jak i kupujących było zamkniecie targowiska  miejskiego w Głogowie Małopolskim. Idzie wiosna, to czas nasadzeń krzewów, warzyw, drzewek owocowych itp. Służy pogoda a więc na targowisku w najbliższy poniedziałek zapewne będzie tłoczno. Prosimy o zachowanie ostrożności w kontaktach.

Od poniedziałku 27 kwietnia zostanie częściowo otwarte targowisko miejskie w Głogowie Młp. przy ulicy Parkowej. Targowisko dostępne będzie w poniedziałki dla handlu produktami chemicznymi, spożywczymi, płodami rolnymi oraz sadzonkami i nasionami w godz. 6.00 -11.00.

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 roku w przypadku handlu na straganie lub targowisku mogą przebywać w tym samym czasie 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów.
Należy zachować bezpieczną odległość sprzedawca - sprzedawca. Wynosi ona minimalnie 3 metry. Osoby oczekujące na swoją kolej po zakupy również powinny zachować dystans nie mniejszy niż 2 metry.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego należy w miarę możliwości korzystać z formy płatności bezgotówkowych.
Osoby przebywające na targowisku zobowiązane są do posiadania środków ochrony osobistej i płynu do dezynfekcji rąk i stoiska.
Osoby przebywające na placu targowym mają obowiązek spełniać i przestrzegać zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących zapobiegania zagrożeniu epidemiologicznemu w szczególności zarażenia koronawirusem.
Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów podczas handlu sprawować będzie Straż Miejska.

targ1targ3targ4

odp3Dużym ułatwieniem dla mieszkańców Gminy Głogow Młp. jest ponowne otwarcie PSZOK w Zabajce. W zwiazku z przerwą w odbiorze odpadów w niektórych gospodarstwach zaczęły wzrastać nadmierne zapasy tych surowców.
Szanowni Państwo, od wtorku 21 kwietnia br., po przerwie ponownie został otwarty  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Złotej 117 na osiedlu Zabajka. Do punktu PSZOK wjeżdżać/wchodzić należy pojedynczo. Każdy mieszkaniec musi posiadać maseczkę ochronną lub inną osłonę ust i nosa.
GODZINY OTWARCIA PSZOK:
Poniedziałek: zamknięty
Wtorek: 14-18
Środa: 14-18
Czwartek: 14-18
Piątek: 14-18
Sobota: 10-14
odp1odp2odp4odp5
Komunikat 1
W studniach głębinowych i przydomowych zacznie brakować wody. Dlatego apelujemy do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie zasobami wody.
Zwracam się z apelem do mieszkańców o oszczędne korzystanie w wód z sieci wodociągowych w celach gospodarczych. Obecnie koncentrujemy się na walce z koronawirusem, ale być może już niebawem będziemy zmuszeni rozwiązywać problemy suszy i przeciwdziałać jej skutkom – powiedział Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.
glog6glog7
glog5Komunikat 2
Gmina Głogów Młp. przekazała drugą partię maseczek wielorazowego użytku, które sukcesywnie rozdawane są mieszkańcom. Maseczki trafiają głównie do seniorów 60+, którzy najbardziej narażeni są na konsekwencje koronawirusa.
Maseczki dostępne będą w siedzibie Gminnego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, mieszczącego się przy ulicy Kolejowej 4, w budynku Centrum Przesiadkowego, gdzie odebrać je mogą seniorzy lub młodsi członkowie rodziny, sąsiedzi czy znajomi. Punkt odbioru czynny jest w godzinach od 9.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku (wejście od strony torów). Wszystkie osoby, które chciałyby otrzymać maseczkę proszone są - w miarę możliwości - o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 17 789 70 32.
glog1glog2glog3glog4 

drr5Witam państwa w tak trudnym i niespokojnym czasie,  nie tylko dla mieszkańców Wysokiej Głogowskiej ale dla całej ludzkości świata, z powodu tak groźnej choroby jaką jest Korona Wirus. Jak zapewne zauważyliście strona internetowa, którą się zajmuję nieco ożyła, coraz częściej jest aktualizowana. To jest jeden plus dla państwa, ponieważ w związku z akcją „Zostań w domu” , stosując się do zaleceń znajduję więcej czasu na aktualizację tej strony. Nawet udało mi się ułożyć jakiś wierszyk, który postaram się jeszcze pociągnąć dalej. Zaktualizowałem artykuły o naszym chórze, sporcie a także poprzez baner Ośrodek Zdrowia możecie teraz więcej się dowiedzieć gdzie się leczyć itp. Przy okazji chciałem prosić państwa o  rygorystyczne przestrzeganie wprowadzonych przez Rząd RP zachowań w związku z pandemią Korona Wirusa. To jest dla dobra naszego i wspólnego. Upominać osoby, co tych zasad nie przestrzegają. 

Dzisiaj chciałem się zająć analizą i podsumowaniem zamieszczonej już dosyć dawno „Sondy” na temat zapotrzebowania inwestycyjnego w naszej miejscowości. W głosowaniu  na koniec marca 2020 r. udział wzięło 179 osób. Najbardziej aktywnymi, jak się wydaje byli mieszkańcy osiedla „Zapole”, to na propozycję asfaltowania drogi na Zapole oddano najwięcej głosów bo aż 45. Drugą pozycję zajęła „Budowa Hali sportowej (36 głosów). Trzecią pozycję zajmuje wykonanie sieci wod/kan wzdłuż ulic Słonecznej i Polnej (25 głosów).  Na czwartym i piątym miejscu jest asfaltowanie ulic Polnej (24 głosy) i Słonecznej (17 głosów). Szóste miejsce zajmuje „Budowa Kortu” (15 gł.). Na „Rewitalizację przy dworskiego Parku zagłosowało 11 osób. Najmniej otrzymały propozycje „Rozbudowa DL (4 głosy) i „Asfaltowanie Drogi na Stadion (2 głosy). Nie wiem na ile ta sonda jest wiarygodna. Ale propozycje inwestycji, które zamieściłem są potrzebne wszystkie. Sonda daje jedynie pewne wskazówki dla Sołtysa i radnych RM o jakie inwestycje trzeba zabiegać u Burmistrza. Poniżej artykułu zamieszczam kilka aktualnych zdjęć ze stanu dróg gminnych. 
Wkrótce zapytania w sondzie ulegną zmianie. Zachęcam Państwa do aktywnego udziału. Sonda jest anonimowa. Pozdrawiam! 

drr1drr2drr3drr4drr6drr7drr8drr9drr10

 
 

osi1 2MISJA

 
Misją Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie  jest profesjonalne zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych pacjentów na wszystkich etapach ich życia. Nowoczesną bazę diagnostyczną oraz wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy w kompleksowym świadczeniu usług medycznych.
Zapraszam do odwiedzin strony poprzez baner "Ośrodek Zdrowia"  (w pasku banerów po prawej stronie). Z tej strony zaczerpniecie  państwo również informacjii o naszym osrodku zdrowia. Jest wiele podanych numerów telefonów, które w obecnej sytuacji będą bardzo pomocne.
osi2osi4 3

covid19COVID - 19

 
Oto przyszedł nagle jak lis niespodziewanie
Czyżby znak dla ludzkości na opamiętanie?
Świat coraz bardziej podąża wbrew naturze
Narzuca się nam być w innej monokulturze.
 
Przeróżne choroby już ten świat dotykały
To Cholera, Ebola i inne też bywały
Jednak z tym korona wirusem teraźniejszym
Naukowcy nie radzą sobie w dniu dzisiejszym 
 
Niektórzy mówią na niego „Diabeł w koronie”
Przebiegły, bystry i cwany w samoobronie
Zebrał już wielkie żniwo wśród świata ludności
Niemal we wszystkich krajach na dobre zagościł
 
Chiny, miasto Wuhan, tam się nagle pojawił
I nie tylko władze Chin na głowie postawił
Cały świat niespokojny z tej wielkiej zarazy
Ograniczenie swobód i inne nakazy
 
Pozamykane szkoły, także instytucje
A maseczek ochronnych wzmożono produkcję
 I kontrole graniczne jak za dawnych czasów
Nikt nie chce u siebie zarażających asów.
 
Na szczęście jeszcze żywności nam nie brakuje
Mimo, że wirus nadal, ciągle atakuje
Producentom, handlowcom i ich heroiźmie
Ludziom dobrego serca oraz darowiźnie
 
Dziękujmy za odwagę i ryzyko duże
Lekarzom, pielęgniarkom i tym co w mundurze
Rządowi, co znaczącą pomoc obiecuje
I miliardy złotych Polakom transferuje
 
Do kraju Polakom powrót umożliwiono
Program „Lot do Domu” dla nich utworzono
Kwarantannę, nakaz zastosować muszą
Zanim w odwiedziny do znajomych wyruszą
 
Z Azji wirus przeniósł się do Europy
W porównywalnym tempie jak bieg antylopy 
A rozpanoszył się najbardziej w Italii
Nie ominąwszy Hiszpanii i Portugalii
 
W Polsce też mamy z wirusem do czynienia
I do tej pory nie ma na niego leczenia
A no stosuje się tylko profilaktykę
Ograniczenie kontaktów - taką taktykę.
 
Pozostaje  jedynie modlitwa do Boga 
Wydaje się, że to jest najwłaściwsza droga.
Matko Boska Częstochowska Polski Królowa
Nasza modlitwa, Twoja  jest fundamentowa.
 
M.B.
 cd.
Mijają nie tylko dni ale i tygodnie
Wirus rozszerza swój byt też o kraje wschodnie
Jest na Wyspach, w Rosji i także w Ameryce
Jest w Australii, a pewnie i na Kostaryce
 
Płyną z całego świata tragiczne raporty
Nie wyrabiają szpitale, Zdrowia Resorty
Chorują pielęgniarki, księża i lekarze 
Starzy, młodzi, kobiety, chłopy i Włodarze
 
 Wszyscy się zamartwiają do kiedy to jeszcze
Aż strach o tym myśleć bo przechodzą dreszcze
Na obecną chwilę jest już w 200 krajach
Jest tez w rejonie turystycznym, na Hawajach
 
Już ponad milion ludzi w świecie zarażonych
Obecnie najwięcej jest w Stanach Zjednoczonych
W statystyce śmiertelności przodują Włochy
I problem istnieje gdzie składać ludzkie prochy
 
U nas w kraju nie jest jeszcze tak tragicznie
Chociaż  przewidują przyszłość pesymistycznie
Codziennie przyrost zmarłych oraz zarażonych
Mimo  głębokich ograniczeń  wprowadzonych
 
Zastanawiamy się  jakie to będą Święta
Na przestrzeni wieku, to rzecz jest niepojęta
Bez wspólnego jajka, śniadania rodzinnego
Bez Rezurekcji i udziału kościelnego
 

koronawirus

KOMUNIKAT - 3

Gminne Centrum Przesiadkowe w Głogowie Młp. przekształcone zostało w siedzibę Gminnego Sztabu Kryzysowego. Tu odbywają się narady i konieczne spotkania. W budynku utworzony zostały magazyny sprzętu sanitarnego, pomieszczenia do dezynfekcji oraz pomieszczenia na zużyty sprzęt.

 
Informujemy, iż obecnie na terenie gminy Głogów Młp. w kwarantannie domowej pozostaje od 40-50 osób. Są to głównie osoby, które wróciły z zagranicy i w związku z tym muszą odbyć przewidzianą prawem kwarantannę. Policja na bieżąco sprawdza przebieg odbywania kwarantanny. Mieszkańcy stosują się do zaleceń służb i pozostają w izolacji.
 
Osoby pozostające w kwarantannie mogą oddawać swoje odpady komunalne tak jak do tej pory w kubłach na śmieci lub w workach szczelnie zamkniętych.
 
Z uwagi na zalecenia służb epidemiologicznych związanych z ograniczeniem rozpowszechniania się koronarirusa, od 24 marca br. aż do odwołania, zawieszone zostaje działanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Głogowie Młp.
 
Zwracamy się z apelem o czasowe zaprzestanie korzystania z publicznych placów zabaw oraz siłowni na otwartym powietrzu. Zaleca się pozostanie w domach i do maksimum ograniczenie kontaktowania się z innymi osobami.
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miasta Głogowa Młp. nadal działają w trybie ograniczonym. Sprawy pilne prosimy załatwiać telefonicznie, e-mailem lub poprzez platformę e-puap przy użyciu profilu zaufanego.
 
Osoby starsze, chore (zwłaszcza na cukrzycę i choroby układu oddechowego oraz immunologicznego) lub po przebytych chorobach powinny zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje najwyższy reżim przestrzegania wszelkich zasad higieny.
 
Policja ostrzega i apeluje, iż w dobie koronawirusa, mogą na terenie naszej gminy pojawić się osoby lub grupy osób, które będą oferowały osobom starszym pomoc w dezynfekcji domu lub świadczenia innych usług. Proszę zachować szczególną ostrożność, ponieważ może dochodzić do okradania osób starszych. Bazujmy na pomocy osób z najbliższej rodziny oraz służ publicznych.
 
Gmina uruchomiła dla mieszkańców specjalny numer telefonu tel. +48 17 789 75 00 poniedziałek 7:30- 16:30, wtorek – czwartek 7:30-15:30 piątek 7:30- 14:30, tel. +48 730 004 953 dostępny od 7.30 do 19.00, pod którym potrzebujący mieszkańcy w sprawach nagłych, będą mogli uzyskać niezbędne informacje o pomocy świadczonej na terenie naszej gminy Głogów Młp.

KOMUNIKAT - 2

Informujemy, iż osoby pozostające w kwarantannie domowej, a które nie mogą korzystać z pomocy rodziny lub znajomych w temacie dostarczania codziennych niezbędnych artykułów żywnościowych, mogą skorzystać z pomocy lokali gastronomicznych, które na bieżąco są przygotowane do dostarczania wszelkiego rodzaju towarów spożywczych i posiłków bezpośrednio do domu.

 
Na terenie naszej gminy są to następujące lokale gastronomiczne:
 
Restauracja Gusto (Gusto Catering) - ul. Piłsudskiego 8 (os. Niwa), 36-60 Głogów Małopolski, tel. (17) 859 16 00; tel. kom. 690 068 068, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
FHU Bar TROLOLO - Księżnej Lubomirskiej 52, 36-060 Głogów Małopolski, tel. kom. 530 056 905
 
Sklep Ogólno - Spożywczy (Liszcz) - ul. Wygoda 9, 36-60 Głogów Małopolski, tel. (17) 85 18 120, email. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informujemy, że na terenie gminy Głogów Małopolski uruchomiona została specjalna pomoc dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, pod kątem zabezpieczenia pomocy w formie zakupu leków, pomocy w postaci interwencji kryzysowej oraz specjalistycznego poradnictwa psychologicznego. Służby socjalne na bieżąco podejmują działania, w celu oceny sytuacji w/w osób.
 
Trwa ścisła współpraca właściwych jednostek organizacyjnych gminy ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w Rzeszowie, Policją. Druhowie z OSP i Wojsk terytorialnych pozostają w gotowości operacyjnej.
 
Podstawowe informacje dla osób, które wracają z zagranicy i są obowiązane do kwarantanny domowej: każda osoba chcąca przekroczyć granicę musi w karcie lokalizacyjnej podać dokładny adres, gdzie będzie odbywać kwarantannę domową; policja będzie sprawdzać przestrzeganie kwarantanny pod wskazanym adresem w karcie lokalizacyjnej. Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej wynosi: 30 000 zł.
 
W przypadku, gdy osoba nie może z ważnych i uzasadnionych przyczyn odbywać kwarantanny domowej w swoim miejscu zamieszkania wówczas pokrywa koszty kwarantanny we wskazanych przez właściwe Gminy (miejsca zameldowania w Polsce), w tym celu należy indywidualnie kontaktować się z własnym samorządem i ustalić kwestie odpłatności we wskazanych przez gminę miejscach.

KOMUNIKAT - 1

W głogowskim ratuszu odbyło się kolejne posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego powołanego w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym koronawirusem COVID-19.

 
Sztab obraduje pod przewodnictwem burmistrza Głogowa Małopolskiego, a w jego skład wchodzą przedstawiciele służb mundurowych (policja, OSP, straż miejska), służb pomocy społecznej, służb medycznych, przedstawicieli różnych komórek organizacyjnych i jednostek gminy oraz doraźnie firm specjalistycznych. W razie potrzeby sztab konsultuje się z ekspertami zewnętrznymi.
 
Na chwilę obecną celem sztabu jest pomoc służbom sanitarnym w przygotowaniach związanych z sytuacją kryzysową. Dokonywane są niezbędne analizy istniejących procedur działania, a także określonych procedur zapobiegawczych.
 
- Na chwilę obecną nie dzieje się nic niepokojącego, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na terenie naszej gminy, policja prowadzi działania związane z kwarantanną osób. Służby pomocy społecznej zapewniły osobom potrzebującym żywność w ramach współpracy w Podkarpackim Bankiem Żywności. Służby pomocnicze są w gotowości. Bądźmy czujni, przygotowani i współpracujmy - powiedział Paweł Baj burmistrz Głogowa Młp.
 
Na terenie gminy obowiązują wprowadzone wcześniej obostrzenia. Urząd Miasta oraz jednostki organizacyjne oraz inne działają w trybie ograniczonym. Szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte. Apeluje się o przestrzeganie tych zakazów i próśb, które już funkcjonują w przestrzeni publicznej a wydane zostały przez administrację rządową. Szczególnie prosimy o zachowanie ostrożności przez osoby starsze, apelujemy o pozostanie w domach. Prosimy rodziców o wzmożoną opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Nauczyciele prowadzą naukę zdalną przez internet, dlatego uczniowie powinni pozostawać w domach.
 
- Najważniejsza jest odpowiedzialność każdego z nas i odpowiednie zachowanie. Unikajmy bezpośrednich kontaktów, dbajmy o higienę – powiedział nadkomisarz Waldemar Jędrzejewski Komendant Komisariatu Policji w Głogowie Młp.
 
Źródło: Strona Urzędu Gminy. 

od1Z uwagi na znaczną podwyżkę cen za wywóz odpadów komunalnych i zmian segregacji tych odpadów, postanowiłem dopytać  Ochronę Środowiska w Gminie Głogów  Małopolski w wątpliwych zagadnieniach  i podzielić się z państwem wyjaśnieniami w sposób bardziej zrozumiały.

W związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i wynikającymi z tego faktu nowymi zadaniami dla gmin, od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Rada Miasta Gminy Głogów Małopolski uchwaliła od 1 stycznia 2020 r. nowe stawki opłat za odbiór odpadów od mieszkańców. Miesięczna opłata od każdego mieszkańca, który posiada kompostownik (tzn. odpady zielone zagospodarowuje we własnym zakresie) wyniesie 20 zł. Miesięczna opłata dla mieszkańca, który nie posiada kompostownika i oddaje odpady zielone, wyniesie 22 zł.
Ustawa nałożyła na każdego mieszkańca obowiązek segregowania odpadów. Dlatego jeżeli mieszkaniec nie będzie prowadził segregacji odpadów tzn. będzie do jednego worka/kubła oddawał razem odpady komunalne, plastiki, zielone, metale, makulaturę itp., zostanie wobec niego naliczona podwyższona opłata miesięczna w wysokości 60 zł. za każdą osobę zamieszkałą na terenie nieruchomości.
Właściciele nieruchomości w najbliższym czasie dostaną zawiadomienia o sposobie segregacji i zmianie opłat. Nie trzeba składać nowych Deklaracji, jeżeli uprzednio była zaznaczona opcja "Z kompostownikiem" W tym wypadku płacimy 20 zł od osoby. Jeżeli taka opcja w deklaracji nie była zaznaczona a chcemy z niej korzystać, musimy złozyc nową deklarację. Nową deklarację składamy również wtedy, kiedy zaszły jakieś zmiany w stosunku do liczby osób.
Z początkiem 2020 roku zmieniły się zasady segregacji odpadów - od teraz mamy je dzielić na 5 frakcji. Najważniejszą zasadą Jednolitego Systemu Segregacji (JSSO) jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Należą do nich: metale, tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Taka segregacja, umożliwia uzyskanie najbardziej pełnowartościowych surowców do ponownego przetworzenia.
Ważnym elementem segregacji jest sortowanie odpadów niebezpiecznych, do których zaliczamy m. in. zużyte baterie, akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. Elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. Pszok-u (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych), zorganizowanym przez gminę. W naszej gminie taki punkt prowadzony jest w Zabajce. Odbiór odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzony jest bezpłatnie z nieruchomości położonych na terenie gminy Głogów Małopolski. Przed oddaniem odpadów należy przedstawić dokument potwierdzający położenie nieruchomości na terenie naszej gminy. ( Dokumentem takim może być kopia deklaracji wraz z dowodem tożsamości). Odbiór odpadów z nieruchomości w obrębie których prowadzona jest działalność gospodarcza podlega odpłatności. Warunkiem przyjęcia odpadów na PSZOK jest okazanie pracownikowi EkoGłog Sp. z o.o. dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie gminy Głogów Małopolski.
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Głogów Małopolski do selektywnego zbierania odpadów przez właścicieli nieruchomości należy stosować worki w następujących kolorach: worek żółty - tworzywa sztuczne, metal, tekstylia oraz opakowania wielomateriałowe ( nie wrzucać styropianu, pampersów),
od3
Takie tworzywa sztuczne jak zabawki, materiały sanitarne, pojemniki po farbach, olejach i inne. Dostarczamy posegregowane frakcjami do PSZOK w Zabajce.
worek brązowy - odpady zielone i ulegające biodegradacji,
od5
Uwaga: Kto zaznaczył opcję z kompostownikiem i płaci 20 zł nie może korzystać z opcji worka brązowego i nie może oddawać odpadów biodegredacyjnych. Dla tych co zadeklarowali opcję bez kopostownika, mogą przy każdym odbiorze  wystawić 3 worki brązowe, każdy o pojemności 120 l.
worek zielony - szkło białe i kolorowe (butelki szklanki słoiki). Nie wrzucać szkła okiennego, szyb samochodowych),
od8
Wyroby ze szkła, które nie nadają się do worka zielonego wywozimy posegregowane do PSZOK w Zabajce. 
worek niebieski - papier, tektura,
od4
worek biały – popiół.
od9
Popiół i żużel musi być wystudzony i bez ognia i żaru!
Uwaga: Worki wszystkich kolorów  dostarcza na start Eko- głog. W wiekszą liczbę worków można zaopatrzyć się  w PSZOK Zabajka lub w Ochronie Środowiska w Urzędzie w Głogowie, wzglednie poprosić u odbierających pracowników. Worki otrzymuje sie darmowo na wymianę.  Jezeli zachodzi konieczność złożenia odpadów do innych worków, należy umieścić na worku kartkę z opisem.
Uwaga: Ostatnio przeprowadzane są kontrole w ramach prawidłowego sortowania. Zapowiadane jest wzmocnienie takich kontroli z uwagi na nie właściwe sortowanie.  W razie stwierdzenia nieprawidłowości Eko-głog może potraktować jako odpady nie segregowane, których koszt wynosi 60 zł od osoby.
Mapa dojazdu do PSZOK
od6
Jeszcze jeden temat!
od7
sesja3Niemal w przeddzień kończącego się roku 2019, to jest 30 grudnia odbyła się XIX Sesja Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim. Głównym jej tematem buło podjęcie Uchwały budżetowej na rok 2020. 
Przed głosowaniem i dyskusją tej uchwały pan burmistrz Paweł Baj omówił projekt;
1. Dochody w Gminie mają wynosić 120 milionów 165 tysięcy złotych
2. Wydatki zaplanowano na kwotę 132 miliony 157 tysięcy zł. W tym wydatki majątkowe, czyli te, które będą przeznaczone na inwestycje to kwota 34 miliony 379 tysięcy zł.
3. Deficyt  budżetowy to kwota 11 milionów 991 tysięcy zł.
4. Spłata zadłużenia zaciągniętych w poprzednich latach kredytów to 3 miliony  308 tyś.
To są bardzo ogólne dane. Pan Burmistrz bardziej szczegółowo omówił inne przychody i wydatki. Największą i najważniejszą inwestycją w kwocie 23 miliony 600 tysięcy złotych, to budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej dla miejscowości Przewrotne, Hucisko i Pogwizdów Stary. Jest to inwestycja większa od tej , która była w poprzednich latach a mianowicie Budowa Oczyszczalni Ścieków w Zabajce.  Na realizację tego zadania już podpisano umowę z wykonawcą. Firma z Radymna podjęła się tego zadania za 15 milionów zł.  Pozostała kwota to dofinansowanie ze środków unijnych  7 milionów. Skanalizowanie w/w miejscowości ma być wykonane do końca 2020 roku.                   
Jeśli chodzi o naszą miejscowość Wysoką Głogowską, to Budowa Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej. Inwestycja o którą walczy od dobrych paru lat samorząd wysocki razem z panią dyrektor szkoły Jolantą Kwarta. Mimo, że już są zrobione plany budowy i spełnione wszystkie formalności, środki finansowe nie zostały zapisane  w Budżecie na 2020 rok. Koszt tej inwestycji to ok. 5 milionów zł. To co mówi pan Burmistrz to jest przyznane na ten cel 1 milion 800 tysięcy zł. z Ministerstwa Kultury. Ale czy inwestycja ruszy w tym roku to niewiadomo.
Budowa chodników przy drogach powiatowych. Na ten cel przeznaczono kwotę 600 tyś dofinansowania dla Starostwa Powiatowego, wzorem lat ubiegłych. Jest zasugerowana kontynuacja budowy dalszej części chodnika w stronę Leśniczówki
Asfaltowanie Dróg Lokalnych, to program gminny na który jest wpisana wieś Wysoka w odcinkach dróg ul. Słonecznej i Polnej. Na ten cel przeznaczone są również pieniądze z Funduszu Sołeckiego. Jest to inwestycja  wzorem lat ubiegłych , mamy nadzieję, że odcinki asfaltowania będą nieco dłuższe.
Budowa drogi na Zapole. Jest to wspólne zadanie z Nadleśnictwem Głogów. Wartość tej inwestycji to 600 tyś zł rozłożone po równo w czasie na 3 lata. Jest to droga leśna od Leśniczówki do Zapola. Będzie to droga żwirowa z poboczami i rowami. Wzorem nie tak dawno budowanych dróg leśnych.
Oświetlenie uliczne. Na ten cel gmina przeznacza 516 tyś zł . W tym zadaniu jest wyszczególniona nasza wieś, ale nie jest wyszczególnione jaka to ulica czy droga i jaki odcinek.
Inne zadania gminne:
1. Programy oświatowe
2. Dofinansowanie do rozbudowy Drogi Krajowej 608 tyś zł.  (od autostrady do Rzeszowa) Razem z gminą Trzebownisko.
3. Dofinansowanie do rozbudowy zatoki autobusowej w Tajęcinie. 20 000 zł
4. Dofinansowanie komunikacji autobusowej MKS 3 miliony zł.
5. Baterie fotowoltaiczne 1 700 tys zł i wymiana pieców CO 3 miliony zł ( dofinansowanie unijne). Burmistrz zachęca do aktywności w tych tematach.
To co tutaj naświetliłem jest w wielkim skrócie. Gdyby ktoś chciał się bardziej zainteresować przebiegiem ostatniej grudniowej Sesji Rady Gminy proponuję całe nagranie z posiedzenia. Kliknij tutaj.
sesja1sesja2

Kalendarz

Sonda