Wysoka Głogowska
ZAPRASZAMY!
jase1XXVIII  Wojewódzki Przegląd Teatrów Jasełkowych, który odbył się 21 stycznia 2018 r. przeszedł już do historii. Było to wydarzenie szczególne dla naszej miejscowości z tego względu, że grupy teatralne prezentowały swoje występy właśnie w Wysokiej Głogowskiej.  Z powodu remontu sali widowiskowej w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim, przegląd teatrów przejęła nasza miejscowość, która mogła się przez to wypromować w całym województwie.
Do Wysokiej zjechały zespoły; Przyszowa, Nienadówki, Trzebosi, Jedlicza, Jarosławia, Sokołowa Młp, Wysokiej k/ Łańcuta, Kamienia i Głogowa Młp. Nie zabrakło również grupy teatralnej z Wysokiej Głogowskiej.
Przegląd rozpoczął się o godzinie 12:00. Oficjalnego otwarcia dokonał  Dyrektor MGDK pan Dariusz Lewandowski Socha wraz v-ce przewodniczącą Rady Miejskiej Marią Drzał  i gospodarzem naszej wioski panią sołtys Zofią Tracz. Po występach dzieci i młodzieży o godz. 16:00 nastąpiła krótka przerwa na posiłek. Po przerwie wystąpiły grupy starsze. Konkurs trwał do godziny 19-tej. Nad przebiegiem i oceną występów czuwało oraz wydało werdykty 3 osobowe Jury;  Jolanta Nord – wieloletnia aktorka teatru „Kacperek” później „Maska”, Czesław Drąg – Regionalista, wieloletni kierownik i animator kultury w WDK Rzeszów, Sławomir Gołąb – nauczyciel muzyki, lider zespołu szantowego „Klang”, chórmistrz Zespołu Pieśni i Tańca „Resovia  Saltans” przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Każdy z zespołów otrzymał pamiątkowe dyplomy uczestnictwa a grupy zwycięskie nagrody i wyróżnienia finansowe.
W kategorii zespołów szkolnych pierwsze miejsce ex aequo przypadło Zespołowi „Taneczna Eksplozja” z Przyszowa i „Wiercidrylom” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Drugie miejsce wypracowali sobie „Kolędnicy z Dwójki” ze Szkoły podstawowej nr 2 w Trzebosi. Trzecie miejsce ex aequo przypadło grupie „Jodła-Banda” z Gminnego Centrum Kultury w Jedliczu i Grupie Teatralnej z Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej. 
W kategorii „grupy wielopokoleniowe i dorosłych” pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Centrum Kultury w Kamieniu, drugie Grupa teatru Niespodziewanego „Antynuda” z MGDK w Głogowie Małopolskim a wyróżnienie otrzymała Grupa Teatralna z Ośrodka Kultury w Wysokiej koło Łańcuta.
Długie miesiące bezinteresownych przygotowań i wyrzeczeń, nauczycieli, wychowawców oraz dzieci i młodzieży, a także starszych. Przebyte dziesiątki  kilometrów na dojazd do naszej miejscowości. Spotyka się z brakiem zainteresowania i obojętnością wśród naszej społeczności na niecodzienne wydarzenie kulturalne jakim był ten Przegląd. Samorząd Wysokiej Głogowskiej jest zawiedziony postawą naszych mieszkańców.
Organizatorem XXVIII Przeglądu Teatrów Jasełkowych był MGDK w Głogowie Młp. Patronat honorowy sprawował;  Marszałek Województwa Podkarpackiego  Władysław Ortyl oraz Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj. Natomiast patronat medialny, Radio Via, TVP 3 Rzeszów i Ziemia Głogowska.
 
 
w11Wybory są często nazywane świętem demokracji czy też obywatelskim obowiązkiem, ponieważ właśnie podczas nich możemy wpłynąć na losy swojego kraju czy regionu. Głosując okazujemy swoje poparcie dla wybranego kandydata lub partii i ich programu wyborczego.
W 2018 roku czekają nas wybory samorządowe. Co ciekawe, odbędą się dokładnie w niedzielę, 11 listopada 2018 r., czyli zbiegną się w czasie z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Trudno o datę, która nastrajałaby równie patriotycznie, więc frekwencja może być wysoka. Czynne prawo wyborcze posiadają osoby, które ukończyły 18 lat oraz są na stałe zameldowani w danej gminie.
Jak możemy przypuszczać, kierując się doświadczeniem poprzednich lat, w których odbywały się wybory, rok ten może być zauważalny pod względem większego inwestowania w gminach. Większość wójtów burmistrzów i radnych, chcących kandydować na następną kadencję chciałaby się dobrze zaprezentować społeczeństwu.
Także włodarze naszej gminy zapewne myślą o roku wyborczym. Podczas ostatniej sesji radni Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie budżetu gminy na rok 2018. Największe inwestycje 2018 roku związane będą z transportem, łącznością, infrastrukturą wod – kan  i energetyczną, oświatą oraz pomocą społeczną. Dochody gminy zaplanowano na poziomie 100 717 mln zł, a wydatki budżetowe w wysokości 115 829 mln zł. 40% budżetu przeznaczony zostanie na inwestycje. Jest to największy z dotychczasowych budżetów.
W roku 2018 priorytetem będą inwestycje realizowane w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Tegoroczny budżet uwzględnia realizację Gminnego Programu Asfaltowania Dróg Lokalnych poprzez wykonanie nakładek asfaltowych, wykonanie odcinków dróg i ulic, budowę i remont chodników gminnych oraz budowę oświetlenia ulicznego. W gminnych placówkach oświatowych realizowane będą programy w ramach RPO WP, dzięki którym szkoły i przedszkola zostaną wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, meble i sprzęt multimedialny. Więcej…
w12w13
 

o2Głogowski Orszak Trzech Króli, to już na stałe wpisane świętowanie. W tym roku szliśmy po raz piąty pod hasłem "Jezus jest dla wszystkich. W poprzednich latach wręczanie darów przez Trzech Króli Nowo Narodzonemu odbywało się przy pomniku Św. Jana Pawła II. Ze względu na dość silne mrozy, w bieżącym roku zmieniono nieco scenariusz i po przemarszu ze śpiewem kolęd wokół głogowskiego Rynku, pokłony Narodzonemu składano w Sanktuarium MB Głogowskiej. Nad podziw, co roku przybywa uczestników, a do organizacji  tego wydarzenia włącza się coraz więcej ochotników i sponsorów. Począwszy od seniorów, młodzież a nawet przedszkolaków. Angażują się nauczyciele, siostry zakonne, kapłani, zespoły muzyczne i chóralne i inne różne organizacje. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci i strażacy. Patronat honorowy sprawował Burmistrz Głogowa Młp. oraz Proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim. Organizatorzy zapraszają już na następny rok.

Galeria zdjęć.